Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta Dr. Dąbrowskiej – opinie i przepisy

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych i przez długi czas była wykładowcą w Akademii Medycznej w Gdańsku. Podczas pisania pracy doktorskiej, przeprowadzała badania o roli żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Po zakończeniu badań dr Dąbrowska opracowała innowacyjną dietę, której głównym zadaniem jest odtruwanie organizmu. Jak dokładnie wygląda ta dieta? Jakich efektów można się spodziewać?

Czym jest dieta dr Dąbrowskiej?

Pierwszym etapem diety dr Dąbrowskiej, jest przeprowadzenie procesu odtruwania organizmu. W tym celu należy zastosować głodówkę leczniczą. Głodówka pomaga oczyścić organizm, co znacząco wpływa również na samopoczucie osoby, która ją stosuje. Dopiero po zakończeniu procesu odtruwania, przechodzimy do kolejnego etapu, gdzie możemy wdrożyć do jadłospisu inne produkty. Dieta opiera się głównie na warzywach, owocach, a także ziarnach i roślinach strączkowatych. Z reguły są to lekkie produkty, które nie obciążają organizmu. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad diety, ponieważ w innym przypadku efekty postu przestaną działać. Konieczne będzie ponowne przeprowadzenie odtruwania.

Ewa Dąbrowska twierdzi, że organizm może wrócić do pełnej sprawności. Możliwe jest więc przywrócenie jego zdolności do samoleczenia. Jednak niezwykle ważne jest tutaj jego dokładne oczyszczenie. Zarówno warzywa, jak i owoce, działają oczyszczająco i uzdrawiająco na komórki organizmu. Ich wielką zaletą jest fakt, że są to produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. Jako że dieta dr Ewy Dąbrowskiej jest oparta na niskokalorycznych produktach, nie obciąża organizmu. Badania potwierdzają, że stosowanie diet o niskiej podaży kalorii pozwala wydłużyć życie, zapobiega powstawaniu nowotworów, a także innych chorób związanych z układem krążenia.

Podczas przeprowadzania głodówki organizm “przechodzi” w tryb odżywienia wewnętrznego. Wiąże się z tym szereg korzyści, a jedną z nich jest spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej. Organizm oczyszczany jest z wszelkiego rodzaju toksyn czy blaszek miażdżycowych. Ze względu na swoje działanie dieta jest szczególnie polecana osobom, które do tej pory źle się odżywiały. Jeśli nieodłącznym elementem diety były do tej pory fast-foody, chipsy, Coca-Cola czy potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu, organizm prawdopodobnie jest bardzo zanieczyszczony.

Podczas trwania diety dr Dąbrowskiej, trzeba zrezygnować między innymi z:

 • słodyczy,
 • posiłków typu fast food,
 • kawy,
 • wszelkiego rodzaju alkoholu,
 • słodzonych napojów,
 • cukru,
 • każdego rodzaju nabiału,
 • mięsa.

Pani dr Dąbrowska uważa, że jeśli ktoś przez lata nie zwracał uwagi na to co je i jego dieta zawierała produkty wysoko przetworzone, to jego organizm jest bardzo zanieczyszczony. Spożywając produkty pełne chemii, jelita przestają pracować prawidłowo i stają się mniej szczelne. Tym samym przepuszczają cząsteczki trawionego jedzenia, zatykając system immunologiczny. Może to stanowić niebezpieczeństwo dla organizmu, którego skuteczność w rozpoznawaniu zagrożeń znacząco spada. Mowa tutaj między innymi o nowotworach i miażdżycy – chorobach, które rozwijają się latami i na które dieta ma ogromny wpływ.

Odtruwanie – podstawowe zasady

Pierwszy etap diety dr Dąbrowskiej to głodówka lecznicza. Ten etap powinien trwać od 10 do 40 dni. Warto wcześniej skonsultować wprowadzenie diety z lekarzem, który wykona podstawowe badania. Lekarz jest najlepszym punktem odniesienia, jeśli chodzi o czas trwania diety warzywno-owocowej. Najczęściej im bardziej zanieczyszczony organizm, tym dłużej trwa odtruwanie. Osoby, które starały się zwracać uwagę na spożywane posiłki i wybierały nisko przetworzoną żywność, zwykle nie muszą poświęcać na odtrutkę tak wiele czasu. Podczas postu dostarczamy do organizmu około 600 kalorii dziennie. Podczas odtruwania można spożywać jedynie warzywa niskoskrobiowe i owoce niskocukrowe. Przykładowo do warzyw niskoskrobiowych zaliczamy:

 • kalafior,
 • cebulę,
 • brokuły,
 • ogórki,
 • marchew,
 • rzodkiew,
 • buraki,
 • pomidory.

Z kolei niskocukrowe owoce to między innymi:

 • cytryny,
 • jabłka,
 • jagody,
 • grejpfruty.

Zaleca się, aby warzywa spożywać w surowej postaci. Dla urozmaicenia można tworzyć różnego rodzaju surówki czy sałatki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić zupę czy bigos. Jednak należy pamiętać, że nie można korzystać ze śmietany i tłuszczy.

Co pić w trakcie kuracji? Podczas odtruwania powinno się dostarczać do organizmu 2-3 litry wody. Poza wodą można robić własne koktajle przy użyciu powyżej wymienionych produktów. Soki również są dozwolone. Należy jednak pamiętać, aby szukać prawdziwych i naturalnych soków – tutaj warto zwrócić uwagę na tabelę składu. Oczywiście w trakcie detoksu nie wolno dostarczać organizmowi produktów wysoko przetworzonych. Najlepiej opierać się jedynie na wymienionych wyżej przykładach. W ramach urozmaicenia zaleca się przyrządzanie koktajli, sałatek owocowych czy zup.

Pani dr Dąbrowska jasno określa, że na początkowym etapie diety mogą występować efekty uboczne. Przykładem mogą być tutaj bóle głowy, senność, brak energii czy biegunki. Oznacza to, że organizm przechodzi proces odtruwania. Tego typu objawy nie powinny utrzymywać się dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy nie ustępują, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jakie są opinie na temat diety?

Opinie dotyczące diety dr Dąbrowskiej są zwykle bardzo pozytywne. Dieta ta znacząco różni się od typowych diet odchudzających, ponieważ jest rodzajem diety leczniczej. Takie diety odpowiadają za leczenie organizmu i jednoczesne oczyszczanie go z toksyn. Zdaniem wielu specjalistów lepiej najpierw odtruć organizm, a potem stopniowo wdrażać odpowiedni jadłospis. Daje to zdecydowanie lepsze efekty, niż po prostu stosowanie kolejnej diety, która, mimo że posiada nisko przetworzone produkty, to nie oczyści organizmu. Opinii negatywnych jest bardzo mało, a jeśli się zdarzają, to są to najczęściej opinie od osób, które źle przeprowadziły dietę. Dieta dr Dąbrowskiej powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami. Ponadto osoby, które chcą wdrożyć dietę leczniczą, powinny wcześniej zasięgnąć porady lekarza. Wykonanie odpowiednich badań daje pewność, że dana osoba może przeprowadzić głodówkę leczniczą. Lekarz może również ustalić jak długo powinna ona trwać. Według wielu opinii w internecie dieta dr Dąbrowskiej pomaga:

 • pozbyć się nadmiaru cholesterolu,
 • zredukować problemy skórne,
 • pozbyć się wrzodów.

Dzięki odżywianiu wewnętrznemu, które zachodzi przy nisko kalorycznej diecie, organizm pozbywa się złogów, skrzepów, tkanki tłuszczowej czy zmutowanych komórek. Dla wszystkich, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na swoje zdrowie, jest to wręcz dieta idealna. Wiele osób, które przeprowadziło dietę dr Dąbrowskiej wskazuje, że znacznie poprawiło się również samopoczucie. Jest to prawdopodobnie powiązane z zasadą pt. “jesteś tym co jesz”.

Dieta czy post dr Dąbrowskiej?

Poszukując informacji dotyczących diety dr Dąbrowskiej, możemy natrafić na wspomniane wyżej pojęcie “post dr Dąbrowskiej”. Wiele osób zastanawia się, czy te dwie sprawy są ze sobą jakoś powiązane. Czy należy najpierw stosować dietę, a potem post? A może wystarczy wybrać jedno z nich? Tak jak już zostało wspomniane na początku, mianem diety dr Dąbrowskiej określany jest dwuetapowy proces. Na samym początku należy zastosować głodówkę leczniczą (zwaną inaczej postem), a dopiero potem wdrożyć dietę pani doktor. Zastosowanie się do takiej kolejności daje najlepsze efekty i pozwala oczyścić organizm.

Dieta dr Dąbrowskiej jest dietą leczniczą. Post jest więc niezbędny, aby oczyścić organizm z toksyn i innych zepsutych komórek. Nieco podobny schemat stosuje się przy zatruciu pokarmowym. Wtedy wszystko co dostarczamy organizmowi, jest natychmiast zwracane. Aby przyprowadzić równowagę organizmu, należy stosować głodówkę i tylko od czasu do czasu pić małe ilości wody. Organizm ma wtedy możliwość odbudowania flory bakteryjnej żołądka. Dopiero potem stopniowo można zacząć dostarczać organizmowi nisko przetworzonych i lekkich produktów. W ten sposób można przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku diety dr Dąbrowskiej możemy zaobserwować ten sam schemat.

Dieta dr Dąbrowskiej – przepisy

Wraz z rosnącą popularnością diety dr Dąbrowskiej, powstawać zaczęło coraz więcej przepisów, które ułatwiają przebrnięcie przez okres jej trwania. Można polegać na przepisach, które znajdują się w internecie, ale można również puścić wodzę fantazji i samemu coś przygotować. Warto pamiętać, że bez względu na to, czy zdecydujemy się przygotować zupę, czy sałatkę, nie powinno się dodawać żadnych innych dodatków, niż te wskazane w diecie. Nie dodajemy jogurtów, majonezu, śmietany ani oliwy czy tłuszczy.

Bardzo często stosowanym przepisem jest przepis na rosół zgodny z wymaganiami diety. Rosół można przygotować, używając warzyw niskoskrobiowych. Oczywiście nie możemy dodać do rosołu normalnego makaronu, gdyż nie wchodzi on w skład dozwolonych produktów. Zamiast makaronu możemy użyć marchewki. Marchewkę wystarczy pokroić w drobne paseczki, dzięki czemu sprawdzi się jako zamiennik makaronu. Spore pole do popisu w diecie dr Dąbrowskiej mają sałatki. Możemy zrobić sałatkę, łącząc pomidory, ogórki kiszone, rzodkiewki i kapustę pekińską. Całość można wedle uznania doprawić ziołami i przyprawami. W trakcie trwania postu dr Dąbrowskiej, warto stosować zamienniki. Jednym z przykładów była właśnie marchew, która może posłużyć jako makaron. Podobnie rolę frytek może pełnić pietruszka. Kolejny raz wiele zależy od kształtu pasków i przypraw. Frytki z pietruszki można przyprawić chili lub solą himalajską. Wygląd przygotowanych potraw jest niezmiernie ważny. Warto dbać o estetykę na talerzu.  Ładnie prezentujące się potrawy spożywa się szybciej i przyjemniej. Dodatkowo, jeśli ktoś do tej pory był zwolennikiem np. fast foodów, będzie miał nieco ułatwione zadanie.

Jakie efekty po 2 tygodniach?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej przynosi świetne rezultaty, jednak po 2 tygodniach może być jeszcze za wcześnie, aby ocenić zmiany. Po dwóch tygodniach zdecydowanie można zauważyć spadek wagi. W zależności od osoby, waga może spaść od 2 do nawet 5 kilogramów w dół. Pierwsze efekty postu dają wielu ludziom motywację, aby pozostać przy swoich postanowieniach. Według opinii krążących w internecie, po dwóch tygodniach można spodziewać się również poprawy cery.

W pierwszych dwóch tygodniach stosowania zasad diety dr Dąbrowskiej, może występować lekki ból głowy. Zazwyczaj jest to spowodowane zmianami, które zachodzą w organizmie. Dodatkowym powodem może być zaprzestanie picia kawy. Podczas prowadzenia diety nie wolno pić kawy, a co za tym idzie przyzwyczajony organizm może odczuwać tego skutki. Senność to również jeden ze skutków ubocznych. Kawa pobudza organizm, osoby, które codziennie piją kawę, znacznie częściej odczuwają podobne efekty. Jednak są to pierwsze objawy zmian, które zachodzą w naszym ciele, dlatego należy zachować spokój.

Zaleca się, aby już tydzień przed rozpoczęciem kuracji, zmniejszać ilość produktów mięsnych i nabiału w diecie. Podobnie warto uczynić dla cukru, kawy i fast foodów. Dzięki temu organizm może łagodniej przejść przez okres detoksu. Jest to na pewno zdrowsze rozwiązanie, niż w przypadku nagłej rezygnacji z dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Proces wyjścia z postu dr Dąbrowskiej

Wiele osób może zadawać sobie pytanie – co jeść, gdy pierwszy etap diety zostanie zakończony? Jeśli faktycznie etap postu przebiegł poprawnie, można zacząć stosować inne rodzaje produktów. Jednak aby cała dieta dr Dąbrowskiej miała sens, najlepiej zmienić nawyki żywieniowe. Niektórzy popełniają błąd i po zakończeniu okresu postu, rzucają się z powrotem na wysoko przetworzone produkty. Po jakimś czasie organizm ponownie staje się zanieczyszczony. Dlatego po zakończeniu detoksu każdy powinien przejść na zdrową i zbilansowaną dietę. Podstawą jadłospisu powinny być oczywiście warzywa i owoce występujące w pierwszym etapie. Natomiast można do nich dodać również inne owoce i warzywa, a także:

 • kasze,
 • ziarna,
 • chleb razowy,
 • produkty mleczne,
 • orzechy.

Nadal odradza się stosowania wysoko przetworzonych produktów o dużej zawartości konserwantów i cukrów prostych. Dotyczy to między innymi potraw mięsnych, dżemów, słodyczy, alkoholu, żółtego sera, kawy, słodkich napojów gazowanych. Unikać należy oczywiście fast foodów i gotowych produktów dostępnych w supermarketach.

Wskazania i przeciwwskazania

Mimo iż dieta dr Dąbrowskiej ma charakter leczniczy, nie każdy może ją stosować. Zacznijmy jednak od sytuacji, które wręcz proszą się o rozpoczęcie kuracji. Dietę powinny stosować osoby, które mają osłabioną odporność i często chorują. Albowiem może to oznaczać, że organizm ma problemy z samoleczeniem. Podobnie osoby cierpiące na astmę, alergię, katar sienny lub choroby autoimmunologiczne, powinny stosować dietę dr Dąbrowskiej. Jej stosowanie zaleca się również wszystkim cierpiącym na schorzenia neurologiczne i problemy hormonalne. W czasie diet lepiej nie stosować tabletek na odchudzanie takich jak na przykład Calominal

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to osoby chorujące na nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy, depresję, porfirię czy czynną gruźlicę nie powinny stosować diety dr Dąbrowskiej. Diety nie mogą stosować również kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby z ciężką niewydolnością wątroby, serca i nerek.

Podsumowanie 

Odpowiednio przeprowadzona dieta dr Ewy Dąbrowskiej daje bardzo dobre rezultaty. Etap postu oczyszcza  i  odkwasza organizm z toksyn i przywraca jego dawną wydajność. Wiąże się to również z poprawną samopoczucia oraz większą energią. Pierwsze dni po rozpoczęciu postu mogą być nieco niekomfortowe. Częstym skutkiem ubocznym jest lekki ból głowy oraz senność. Jednak już po dwóch tygodniach można zauważyć pierwsze rezultaty. Sporym plusem diety jest fakt, iż w optymalnym tempie spada waga ciała. W trakcie trwania postu powinno się spożywać jedynie niskoskrobiowe warzywa i niskocukrowe owoce. Mimo że ilość produktów w diecie jest mocno ograniczona, można stosować je na różne sposoby. Istnieje możliwość przyrządzania sałatek, surówek, zup, a nawet frytek z pietruszki.

Ważne, aby po zakończeniu pierwszego etapu diety, zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Należy unikać wysoko przetworzonych produktów i produktów bogatych w cukry. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w innym wypadku można zaprzepaścić swój wysiłek. Powrót do starych nawyków żywieniowych gwarantuje, że po jakimś czasie organizm ponownie będzie wymagał oczyszczania. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i mieć pewność, że do minimum ograniczymy pojawienie się poważnych chorób takich jak nowotwory czy miażdżyca, utrzymanie rygoru w diecie jest podstawą. Wszystkie osoby, które będą miały problem z regularnością, powinny wciąż przygotowywać posiłki w innych formach. Warto pamiętać również o estetyce przygotowywanych dań.

Przed rozpoczęciem diety dr Dąbrowskiej najlepiej skontaktować się z lekarzem, który może pomóc ustalić czas trwania postu. Dodatkowo przeprowadzi on podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania diety. Warto dodać, że opinie dotyczące diety, które pojawiają się w internecie, mają pozytywny wydźwięk. Wiele osób chwali sobie rezultaty i efekty, jakie udało im się osiągnąć dzięki stosowaniu się do zasad diety dr Ewy Dąbrowskiej.