Hemoroidy

Hemoroidy – objawy, przyczyny i leczenie żylaków odbytu

Hemoroidy zwane są potocznie żylakami odbytu. Krew w kale to jeden z objawów, który może wskazywać, że mamy do czynienia właśnie z tym problemem. Problem ten dotyka coraz większą część populacji, jednak nadal przez większość jest bagatelizowany i pomijany, ponieważ często wiążę się z uczuciem wstydu. Innym czynnikiem, który  Niestety w wielu przypadkach z tym problemem trzeba zmagać się całe życie. Czym są hemoroidy? Jakie są ich objawy? Czy istnieje skuteczny środek na hemoroidy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu

HemoroidyZapewne każdy człowiek w swoim życiu słyszał o hemoroidach. Problem ten ukazany jest często w reklamach telewizyjnych, jednak nie trudno zauważyć prześmiewcze ich zabarwienie. To sprawia, że coraz większa część społeczeństwa zwyczajnie wstydzi się tego problemu i go bagatelizuje. Czym więc są hemoroidy? To nic innego, jak odbytnicze guzki, które krwawią. Statystyki mówią o tym, że z tym problemem zmaga się nawet co druga polka! Guzki krwawnicze to naturalne struktury, które występują w okolicach odbytu. Te wypełnione krwią miękkie poduszki razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie i ochraniają odbyt. Kiedy zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, stają się powodem do wstydu dla wielu osób. Stan chorobowy powstaje w momencie, kiedy guzki zbyt mocno się rozciągają i wypełniają się krwią, którą nie są w stanie opróżnić. Wpływa to niestety negatywnie na komfort w toalecie. Zalegająca krew na ściankach odbytu może powodować jeszcze bardziej bolesne stany zapalne odbytu i jelit, dlatego nie należy czekać z tym problemem, aż rozwinie się jeszcze bardziej. Nie należy również wstydzić się tej choroby, gdyż dotyka ona niemal co drugiego polaka!

Objawy hemoroidów

Można powiedzieć, że przyczyny hemoroidów są zupełnie niezależne od wieku i są rozległe. Warto jednak zauważyć, że sprzyja im z pewnością siedzący tryb życia. Na hemoroidy najczęściej skarżą się zawodowi kierowcy i pracownicy biurowi. Przypadłość ten zauważana jest również u osób, które jeżdżą konno. Niestety w parze z hemoroidami najczęściej idzie zła dieta. To jeden z głównych czynników, które sprawiają, że zapadamy na tę nieprzyjemną dolegliwość. Zbyt małe ilości przyjmowanych płynów oraz nieodpowiednia dieta to niewątpliwie główne czynniki odpowiadające za powstawanie żylaków odbytu. Dlaczego? Zbyt mała ilość wody oraz ciężkostrawna żywność powoduje wzdęcia, które zmuszą błonę śluzową jelit do rozciągnięcia się. Hemoroidy to również jedna z chorób, jakie mogą dotknąć kobiety w ciąży, gdyż płód może uciskać układ żylny, przez co utrudniony jest przepływ krwi. Na hemoroidy wpływa również poród, który niewątpliwie jest jednym z najnieprzyjemniejszych doświadczeń w życiu każdej kobiety. Nadmierne parcie może doprowadzić do rozciągania się guzków krwawniczych, co w przyszłości może skutkować niczym innym, niż bolesną chorobą związaną z hemoroidami. Zauważa się tendencję, iż na hemoroidy cierpi większość osób po 50. roku życia. Wśród młodych osób odsetek ten jest znacznie mniejszy. Ich powstawaniu sprzyja znacznie wolniejsza perystaltyka jelit.

Przyczyny hemoroidów

Przypadłość ta dotyka najczęściej:

 • Kobiety w ciąży,
 • osób po 50. roku życia,
 • osób otyłe,
 • osób uprawiających seks analny,
 • u kobiet po porodzie,
 • u osób cierpiących na nawracające biegunki,
 • u osób stosujących dietę ubogą w błonnik.

Czy domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne?

Skoro wiemy już, kogo najczęściej dotyka problem żylaków odbytu i czym w ogóle jest ten problem, zastanówmy się, w jaki sposób można dobrać leki, aby proces leczenia był szybki i skuteczny. Niestety coraz częściej nie działamy zapobiegawczo na wszelkie złe znaki z naszego organizmu i atakujemy dopiero wtedy, kiedy choroba zostaje zdiagnozowana w późnym stadium. Im choroba żylaków odbytu zostanie szybciej zdiagnozowana, tym skuteczniejsze będą mogły okazać się preparaty dostępne dla każdego bez recepty. W żadnym wypadku nie należy czekać, aż to nieprzyjemne i jakże uporczywe swędzenie przejdzie samoistnie! Takie postępowanie może doprowadzić do schorzeń odbytu, które będą mogły zostać usunięte jedynie operacyjnie.

Nasiadówki

Niewielką ulgę mogą w tym przypadku przynieść nasiadówki w letniej wodzie z dodatkiem ziół. Niestety propozycja ta nie skutkuje u każdego i jedynie łagodzi świąd na kilka chwil. Jak wykonać popularne nasiadówki na hemoroidy? Wystarczy wlać do wanny zimnej wody na około 9 cm i uzupełnić wannę przygotowanym wcześniej wymiarem z rumianku. Należy przygotować go wcześniej, gdyż rumianek nie zaparzy się w zimnej wodzie. Warto pamiętać, aby temperatura wody nie była wyższa, niż 40 stopni C, gdyż zastosowanie zbyt ciepłej wody mogłoby jeszcze mocniej i boleśniej podrażnić okolice odbytu. W niektórych przypadkach w walce z hemoroidami mogą okazać się kostki lodu. Lód należy zawinąć w chusteczkę i przyłożyć w okolice odbytu.

Stosowanie naparów i ziół

Niektóre osoby, które nie chcą korzystać z metody nasiadówki, wybierają okłady z rumianku lub aloesu i przykładają je w okolice odbytu. Zawarta w herbacie tanina działa przeciwzapalnie, natomiast aloes działa kojąco. Warto wiec rozważyć również tę metodę, aby przykładać waciki nasączone wywarem z kory dębu, aloesu lub rumianku. Na problem żylaków odbytu dobra jest również pokrzywa i czarny bez. Stosowanie takich ziół może być bardzo skuteczne, jednak w przypadku dużych hemoroidów mogą okazać się to zbyt słabe pomysły na walkę z nimi.

Odpowiednia dieta

Głównym czynnikiem, który odpowiada za powstawanie hemoroidów, jest oczywiście zła dieta, która doprowadza do powstania zaparć i rozciągania się śluzówki. Jedzenie przypadkowych rzeczy, bogatych w cukry proste i inne szkodliwe związki, może doprowadzić do problemów z wydalaniem, a w rezultacie do powstania żylaków odbytu. Co zrobić, aby zmienić swoją dietę? Przede wszystkim eliminujemy cukier i uzupełniamy naszą dietę w pełnowartościowy błonnik. To sprawi, że zyskamy dobre samopoczucie, a nasze wypróżnianie nie będzie bolesne i nie będzie prowadziło do problemów z wypróżnianiem. Pomocne w leczeniu hemoroidów może być również picie siemienia lnianego, gdyż zabezpiecza ono nie tylko ściany żołądka, ale również dba o prawidłową florę bakteryjną jelit.

Aktywność fizyczna

Rower, jogging lub proste ćwiczenia w domu mogą skutecznie zmienić stan naszego zdrowia. Zyskamy nie tylko poprawę krążenia, ale również sprawimy, że siedzący tryb życia nie będzie głównym czynnikiem, jaki odpowiada za powstanie bolesnych żylaków odbytu. Istnieje tutaj absolutna dowolność. Im więcej ruchu zaznamy, tym lepiej będziemy czuć się w swoim ciele i będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Codzienna gimnastyka będzie stanowiła wybawienie na nawracające problemy żylaków odbytu.

Tabletki na hemoroidyLeczenie hemoroidów- Jak dobrać leki, by skutecznie leczyć żylaki odbytu?

 • Metoda Barrona

Ta metoda stosowana jest w przypadku żylaków odbytu I i II stopnia. Polega ona na nałożeniu na guza pierścienia wykonanego z gumy. Powoduje od odcięcie dopływu krwi i jego późniejsze usunięcie. Na koniec zmiana odpada, a proces ten trwa około tygodnia. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a po jego wykonaniu można powrócić do pracy i do codziennych obowiązków. Nie należy przejmować się po zabiegu bólem o umiarkowanym nasileniu. Jest to naturalne zjawisko po tym zabiegu. Należy pamiętać, aby na 24 godziny po wykonaniu zabiegu się nie wypróżniać. Nie należy również przyjmować leków, które miałyby wpływ na zmianę krzepliwości krwi.

 • Tabletki, maści i czopki na hemoroidy

W niektórych przypadkach warto stosować przeciwzapalne czopki i maści. Zazwyczaj takie preparaty mają w sobie naturalne wyciągi, dlatego nie należy bać się ich przyjmowania. Większość preparatów dostępna jest bez recepty. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Hemovire pro, czyli preparat stworzony dla ludzi zmagających się z problemem hemoroidów. To specjalistyczny preparat, który stosowany jest miejscowo na hemoroidy. To preparat o podwyższonej skuteczności, dlatego warto zastosować go podczas swojej kuracji.

 • Metoda Morinagi

To rodzaj bezinwazyjnej operacji, która może być wykonana na każdym etapie rozwoju choroby i w przypadku wszystkich rodzajów hemoroidów. Niestety konieczny jest tutaj jednodniowy pobyt w szpitalu, z czym muszą liczyć się osoby, które zamierzają skorzystać z tej opcji. Cały zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, czyli bez znieczulenia miejscowego. Podczas zabiegu zamykane są wszelkie naczynia hemoroidalne. Lekarze podczas operacji z użyciem Dopplera zakładają specjalistyczne szwy. Po operacji człowiek wraca do normalnego funkcjonowania. Konieczne jest jednak spędzenie jednego dnia po wykonaniu zabiegu. Koszt takiego zabiegu to 1500-2000 zł w zależności od tego, w jakim miejscu przeprowadzona będzie operacja. Warto zaznaczyć, że operację tę w niektórych miejscach można przejść na NFZ.

 • Skleroterapia

Ta metoda przypisywana jest głównie niewielkim hemoroidom, zwłaszcza takim, z którymi zmagają się osoby młode. Polega ona na podaniu zastrzyku pod guza. Substancja ta powoduje zakrzep w miejscu jego zadziałania. Guz w następnych fazach odpada. Warto pamiętać, że do 4 dni po wykonaniu zabiegu może następować krwawienie z okolic odbytu. Nie można o tym zapominać. Koszt takiego zabiegu to 100-300 zł w zależności od miejsca, w jakim zamierzamy go wykonać.

 • Laseroterapia

Metoda ta to nic innego niż naświetlanie guzka specjalistycznymi lampami lasera. Bardzo wysoka temperatura powoduje obkurczanie się zmian i ich późniejsze odpadanie. To metoda zalecana dla osób, które nie chcą korzystać z tak nieprzyjemnych metod, jak zaproponowane wyżej. Wprowadzanie igły może być nieprzyjemne, natomiast tutaj działają wyłącznie światła. Osoby, które zdecydują się na taki zabieg, powinny liczyć się z wydatkiem rzędy 800 zł.

 • Metoda Longo

To kolejna propozycja leczenia hemoroidów. Polega ona na okrężnym usunięciu zmiany i na zaszyciu fragmentu błony śluzowej w okolicach odbytu. Zabieg odbywa się przy pomocy stamplera hemoroidalnego. Koszt to około 3000 zł. Operacja przeprowadza jest przy znieczuleniu ogólnym, lub miejscowym. Konieczny jest również jednodniowy pobyt w miejscu, w którym wykonywana jest operacja.

 • Cięcie refundowane

Guzki najczęściej usuwane są operacyjnie, zwłaszcza wtedy, kiedy ich duży rozmiar utrudnia wypróżnianie, a wszelkie prpearaty dostępne bez recepty nie są dostępne. Guzki można usunąć na kilka sposobów. Pierwszą metodą jest metoda Milligana-Morgana, czyli wycięcie guzków oraz pozostawienie ran otwartych, aby mogły się zagoić. Gojenie to około 7 dni. Kolejną metodą jest metoda Fergusona. Jest ona bardzo podobna do poprzedniej metody, jednak rany zostają dokładnie zszyte, aby nie krwawiły. Metoda ta jest bardziej zalecana, gdyż zapewnia ona większy komfort oraz znacznie mniejszy ból, niż w przypadku poprzedniej propozycji.

Do jakiego lekarza się wybrać?

Hemoroidy - lekarz proktologKiedy już poczujemy pierwsze sygnały, że być może zmagamy się z hemoroidami, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie trzeba w tym przypadku od razu kierować się do specjalisty. Lekarzem, który zajmuje się problemami hemoroidów, jest proktolog. Niestety, aby udać się do lekarza takiej specjalizacji, konieczne jest skierowanie, które wydaje lekarz pierwszego kontaktu. Badanie związane jest z nieco krępującą i często nieprzyjemną dla osób starszych pozycją kolanowo-łokciową. Na szczęście obecnie pozycję wykonuje się na lewym boku, a osobę badaną prosi się o wypięcie pośladków. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić stan odbytu oraz wszelkie zmiany, jakie następują w jego okolicach. Tak naprawdę już sam wywiad i padanie odbytu palcem sprawia, że lekarz może wydać opinię o stanie zdrowia i zaproponować propozycję leczenia. Podstawowe badanie kończy anoskopia. Polega ona na tym, że lekarz w bardzo dokładny sposób ogląda końcowy odcinek odbytnicy. Niestety zabieg odbywa się z użyciem specjalistycznego wziernika, jednak samo badanie jest szybkie i bezbolesne, dlatego nie należy się go obawiać.

Skuteczna maść na hemoroidy

Wiele osób ucieka od operacyjnych metod leczenia hemoroidów. Nic w tym dziwnego. Lekarze uważają, że znacznie lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Coraz bardziej popularne stają się maści na hemoroidy, takie jak Hemovire pro. To specjalistyczna maść, która sprawia, że wszelkie dolegliwości związane z problemem żylaków odbytu odchodzą w zapomnienie. To doskonały sposób na zapobieganie nawrotom hemoroidów. To preparat przeznaczony do regularnego i codziennego stosowania. Doskonale uśmierza ból oraz poprawia pracę zastawek żylnych. Maści na hemoroidy dostępne są bez recepty.

Czopki na żylaki odbytu

Obok maści na hemoroidy, bardzo popularne są również czopki na żylaki odbytu. Wiele osób uważa, że wykazują one większe działanie. Czy to prawda? Ich zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie bólu oraz zmniejszanie dyskomfortu spowodowanego guzami krwawniczymi odbytu. Substancje, jakie zawarte są w czopkach, zależą od indywidualnego składu, na jaki zdecydował się producent. Często mają one w sobie substancje znieczulające miejscowo, dlatego dają one uczucie ulgi i komfortu. Niestety wiele osób obawia się dyskomfortu związanego z aplikacją czopka, dlatego rezygnuje z tej formy pomocy na rzecz maści. Czopki mogą jednak nieco skuteczniej zapobiegać nawrotom zmian hemoroidalnych. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania czopków jest alergia na jakikolwiek składnik, który został wykorzystany do ich produkcji. Warto pamiętać, że nie wszystkie czopki mogą być stosowane w ciąży i podczas karmienia piersią. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Czy istnieją skuteczne tabletki?

Leki na hemoroidy to powszechnie stosowane środki, których zadaniem jest zapobieganie nawrotom hemoroidów oraz niesienie ulgi. W preparatach na hemoroidy najczęściej znajduje się diosmina, która skutecznie zmniejsza naczynia krwionośne i przyspiesza procesy regeneracji guzków. Ponadto wykazuje ona działanie przeciwzapalne, dlatego osoby, które preferują doustne środki, z pewnością skorzystają z tej pomocy. Najczęściej jednak lekarze decydują się na zaproponowanie pacjentowi czopków oraz maści na hemoroidy twierdząc, że wykazują one znacznie lepszą skuteczność, gdyż aplikowane są miejscowo. Warto jednak rozważyć również preparaty doustne w celu dodatkowej ochrony przed nawrotami.

Hemovire pro- Czy to skuteczny preparat?

Hemovire pro to skuteczny preparat do walki z żylakami odbytu. Jego nowoczesna receptura sprawia, że ten wstydliwy problem odchodzi w zapomnienie, a my możemy cieszyć się życiem bez bólu i wstydu. To preparat stworzony do codziennego stosowania w warunkach domowych. Pomaga on przywrócić prawidłowe krążenie krwi oraz wzmacnia ścianki odbytu, aby nie dochodziło do bolesnych krwawień. Działanie preparatu prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia okolic odbytu. Dodatkowo poprawia się również znacznie krzepliwość, przez co nie dochodzi do krwawień w okolicach odbytu. Krem zmniejsza również tworzenie się skrzepów krwi. Poprawia pracę zastawek żylnych, dlatego jest to jeden z najskuteczniejszych preparatów do stosowania na rynku! Hemovire pro łagodzi objawy choroby oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotu.

Hemovire pro- Skład

W składzie tego preparatu znaleźć można:

 • Badigagę- Wykazuje silne działanie regenerujące tkanki, zmniejsza obrzęki oraz poprawia ukrwienie naczyń krwionośnych.
 • Wyciąg z propolisu- Substancja ta ma działanie przeciwbólowe. Dzięki niej nie czujemy nieprzyjemnego świądu i bólu w okolicach odbytu. Dezynfekuje i regeneruje błonę śluzową, dlatego producenci zdecydowali się na umieszczenie tego cennego składnika w składzie Hemovire pro.
 • Arnikę górską- Działa przeciwzapalnie oraz skutecznie łagodzi ból. Działa żółciopędnie oraz grzybobójczo. Dzięki niej krwi jest znacznie mniej.
 • Nagietek lekarski- Jedna z najczęściej stosowanych substancji w preparatach mających działanie łagodzące i ściągające. Składnik ten ma działanie przeciwzapalne.
 • Pantenol- Działa przeciwzapalnie, nawilżająco i ściągająco. Ten składnik wspomaga leczenie ran, dzięki czemu staje się ono skuteczne i szybkie. Substancje tę można spotkać w wielu kremach na oparzenia słoneczne.

Powyższy skład ukazuje, że zawarte w Hemovire pro substancje są w pełni bezpieczne i naturalne, dlatego nie ma obaw co do jego stosowania. Krem w żadnym wypadku nie szkodzi zdrowiu i nie powoduje alergii. Dzięki temu cieszy się coraz większą popularnością. Za zakupem tego środka przemawia nie tylko doskonały skład, skuteczność i dostępność, ale również korzystna cena. Należy pamiętać, aby kupować Hemovire pro wyłącznie na stronie producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, co do oryginalności preparatu oraz korzystną cenę wraz z wieloma preparatami, które tak uwielbiają klienci.

Hemovire pro- Opinie

Tak naprawdę opinie o Hemovire pro są wręcz doskonałe. Użytkownicy zapewniają, że stosowanie Hemovire pro przyniosło im ulgę w bólu i sprawiło, że problem hemoroidów odszedł w zapomnienie bezpowrotnie. Osoby te deklarują, że mogą teraz cieszyć się aktywnością fizyczną, taką jak jeżdżenie na rowerze, czy jazda konna, a wizyty w toalecie nie sprawiają im już bólu. To doskonała wiadomość dla osób, które obawiają się hemoroidów i chciałyby skutecznie poprawić stan swojego zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Tak więc, jeżeli zmagasz się z problemem hemoroidów, nie zwlekaj i już dziś zakup Hemovire pro!

Jak wyglądają hemoroidy? Jak je rozpoznać? Zobacz zdjęcia hemoroidów

Wyróżniamy dwa typy hemoroidów, czyli wewnętrzne i zewnętrzne. Mają one postać guzków, które łatwo jest wyczuć po dotknięciu okolic odbytu. Mogą one nie tylko boleć, ale również krwawić i swędzieć. Krew na papierze toaletowym może oznaczać, że zmagamy się z tym właśnie problemem. Większe hemoroidy związane są z wystąpieniem ryzyka infekcji. W celu sprawdzenia hemoroidów wewnętrznych konieczne jest badanie przez odbyt. To wypełnione tkwią poduszki, które mogą zostać skutecznie usunięte dzięki preparatom na hemoroidy oraz w wyniku dokonania zabiegu.

Poniżej kilka zdjęć:

[foto]

Hemoroidy w ciąży

Ciążą to czas, kiedy kobiety szczególnie zwracają uwagę na siebie i na nienarodzone jeszcze dziecko. Ze względu na fakt, iż płód może uciskać okolice żył przy odbycie, istnieje ogromne ryzyko wystąpienia krwiaków w ciąży i po porodzie. To bardzo częsta przypadłość. Kobiety w ciąży najczęściej stosują maści i kremy na hemoroidy, takie jak Hemovire pro.

Hemoroidy a rak jelita grubego

Osoby, które zmagają się z nawracającym problemem hemoroidów, bardzo często obawiają się tego, iż mogą zmagać się z rakiem jelita grubego. Badania naukowe dowodzą, że na tę chorobę cierpi coraz większa liczba osób. Czy hemoroidy są jednak związane z tym problemem? Nie. Przypadłości te są ze sobą mylone, jednak nie mają nic wspólnego. Wiele osób, które na papierze toaletowym zauważa krew, od razu ma najgorsze myśli. Co może być tuta wskaźnikiem? Przede wszystkim kolor krwi. W przypadku chorób nowotworowych krew zazwyczaj jest ciemnej barwy i jest wręcz niezauważalna gołym okiem. Krew spowodowana hemoroidami jest jasna i jest jej bardzo dużo. W jaki sposób można odróżnić raka jelita od hemoroidów? Przede wszystkim występowaniem bólu brzucha, chudnięciem, niedokrwistością i brakiem regularności wypróżnień.

Jak można zapobiegać hemoroidom?

W tym przypadku konieczna jest całkowita zmiana stylu życia oraz stosowanie preparatów poprawiających funkcjonowanie śluzówki. Mogą być to maści na hemoroidy. Od czasu do czasu warto również zastosować nasiadówki. Zapobieganie powstawaniu hemoroidów to między innymi:

 • Prowadzenia aktywnego trybu życia (jazda na rowerze, bieganie, taniec),
 • unikanie zaparć poprzez stosowanie błonnika,
 • stosowanie preparatów zapobiegawczo, takich jak Hemovire pro,
 • unikanie długotrwałego napinania mięśni podczas wizyty w toalecie.

Powikłania po operacji

Omawiając różnego rodzaju zabiegi operacyjne, nie można zapomnieć o możliwych skutkach ubocznych, jakie za sobą niosą. Wśród nich wyróżnić można:

 • Problemy z wypróżnianiem,
 • ból,
 • niekontrolowane skurcze mięśni cewki moczowej lub okolic odbytu,
 • krwawienia.

Niestety po operacjach mogą pojawić się jeszcze większe krwawienia. Do kilku dni jest to zjawisko normalne, gdyż rany muszą się zabliźnić. Jeżeli występują one dłużej, należy udać się z tym do lekarza w celu konsultacji tego, jak goi się rana.