Łysienie plackowate jest jedną z częstszych przyczyn utraty włosów. Jednak, w przeciwieństwie do powszechniej występującego łysienia androgenowego, zwykle nie dotyczy dojrzałych mężczyzn, ale młodych osób – między 20 a 30 rokiem życia, a nawet… dzieci.
Jest to problem, który ma bardzo duży wpływ na wygląd i komfort, dlatego też nie warto go bagatelizować. Sprawdźmy czym jest łysienie plackowate i jakie są najskuteczniejsze metody jego leczenia!
Co to jest łysienie plackowate (alopecia areata)?
Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to jeden z typów łysienia niebliznowaciejącego – jest chorobą zapalną o charakterze nawrotowym, która dotyka przede wszystkim młodych dorosłych (osoby między 20 a 30 rokiem życia). Schorzenie to często pojawia się też u osób młodszych, rzadziej będąc problemem dojrzałych mężczyzn (powyżej 40 roku życia). Co ciekawe, utrata włosów w wyniku łysienia plackowatego dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet.
Bezpośrednią przyczyną łysienia jest stan zapalny pojawiający się w otoczeniu mieszków włosowych, w wyniku czego dochodzi do ich uszkodzenia. W konsekwencji nie są one poddawane ciągłym cyklom regeneracyjnym, co powoduje wypadanie włosów. Przebieg łysienia może być bardzo zróżnicowany – zwykle pojawiają się pojedyncze ogniska wyłysienia na głowie, ale może wystąpić również całkowite wyłysienie albo utrata włosów na innych partiach ciała.
This is an icon box
Problem ten dotyczy około 2% pacjentów, którzy zgłaszają się do dermatologa. Leczenie łysienia plackowatego jest możliwe, jednak im wcześniej zaczynają wypadać włosy (np. w dzieciństwie), tym trudniej przeprowadzić je skutecznie.