Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy. Objawy, przyczyny i leczenie nadczynności.

Nadczynność tarczycy, nazywana inaczej hipertyreozą, to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób. Dolegliwość ta to zespół objawów, które powstały na skutek wzmożonego wydzielania hormonów przez gruczoł tarczycowy. Zasadniczo nadczynność tarczycy można podzielić na pierwotną i wtórną. Kto dokonuje rozpoznania tej choroby? Czy istnieją skuteczne metody walki z tą chorobą?

Nadczynność tarczycy – czym jest?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nadczynność tarczycy to zaburzenie, które powoduje wzrost produkcji hormonów produkowanych przez tarczycę. Ich ilość jest znacznie większa, niż potrzebuje organizm ludzki. Tarczyca odpowiada w większości za wydzielanie trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te są bardzo ważne, gdyż odpowiadają za wiele procesów w organizmie oraz za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów. Warto o tym pamiętać. Co ciekawe, hormony te ponadto wpływają na produkcję ciepła i wiele przemian metabolicznych. Działanie tarczy i wszelkie jej poczynania kontrolowane są przez przysadkę mózgową, która poprzez uwalnianie TSH pobudza tarczycę do jej aktywnego działania oraz do późniejszego wydzielania hormonów T3 i T4. Wśród osób, które dotknięte są nadczynnością tarczycy, można dostrzec charakterystyczny wytrzeszcz oczu oraz przyspieszoną akcję serca. To jedna z najczęściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych i dotyczy 1-2% populacji w Polsce. Zazwyczaj choroba ta ujawnia się wśród kobiet w wieku 20-40 lat. Rzadko dotyczy dzieci, jednak takie przypadki były już diagnozowane.

Objawy nadczynności tarczycy

Skoro już wiemy, czym jest nadczynność tarczycy, przyjrzyjmy się tego, jakie objawy mogą towarzyszyć tej podstępnej i uciążliwej chorobie. Jeżeli chodzi o nadczynność tarczycy objawy są niezwykle zróżnicowane. Objawy niedoczynności tarczycy to na przykład:

 • Drżenie rąk,
 • nadmierne chudnięcie,
 • skłonność do biegunek,
 • nadmierna ruchliwość,
 • uczucie częstego kołatania serca,
 • częsta bezsenność,
 • występowanie zaburzeń miesiączkowych (u kobiet),
 • częste uczucie gorąca,
 • nerwowość, niepokój rozdrażnienie,
 • osłabienie siły mięśni,
 • wzmożoną potliwość.

Jak widać, objawów nadczynności tarczycy jest wiele. Mogą pojawić się wszystkie lub występować osobno. Pierwszym objawem, jaki najczęściej dostrzegany jest przez osoby podejrzewające u siebie tę przypadłość, jest nadmierne chudnięcie, które doprowadza często nawet do wychudnięcia organizmu. Utrata kilku kilogramów bez wyraźniej przyczyny zawsze stanowi sygnał ostrzegawczy, jednak kobiety w wieku 20-40 lat powinny niemal od razu wykonać badania diagnostyczne w takim przypadku. Popularnym i nierzadko spotkanym objawem jest również drżenie rąk. Niestety objaw ten diagnostyczny jest również w przypadku chorób psychicznych i chorób układu krążenia, dlatego często jest lekceważony. Sygnałem ostrzegawczym są również częste i powracające biegunki oraz uczucie potliwości nawet w momencie spoczynku i w nocy. Podobnie do drżenia rąk, kolejnymi często niediagnostycznymi dla lekarzy objawami jest również nerwowość, nadmierny niepokój i kołatanie serca. Nierzadko pojawiają się również zaburzenia miesiączkowania u kobiet, powracające uczucie gorąca oraz osłabienie siły mięśni. Ostatni objaw najbardziej zauważalny jest w przypadku kobiet, które regularnie uprawiają sport i dostrzegają deficyty w swojej kondycji.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Co odpowiada za wystąpienie tej choroby? Czy coś wspólnego mają z tym czynniki genetyczne? Czy w jakikolwiek sposób można się uchronić przed wystąpieniem tej choroby? Tak naprawdę przyczyn nadczynności tarczycy jest wiele. Wśród nich wymienić można silny uraz psychiczny, ciążę, zaburzenia w życiu seksualnym, zaburzenia hormonalne, ostrą chorobę przewlekłą lub chorobę zakaźną. Bodźce, które związane są z tymi przypadłościami, przechodzą najczęściej przez oś kora mózgowa- podwzgórze-przedni płat przysadki. Dzięki temu zwiększa się produkcja hormonu tarczycy, która wraz z upływem czasu może ukazywać kolejne objawy choroby. Warto również wspomnieć o nieco rzadziej diagnozowanych, jednak nadal ważnych objawach, które mogą zwiastować nadczynność tarczycy. Zalicza się do nich guzki tarczycy oraz chorobę Gravesa i Basedova. Do nieco rzadszych przyczyn, które mogą odpowiadać pojawieniu się nadczynności tarczycy, zaliczyć można również podostre zapalenie tarczycy i  poporodowe zapalenie tarczycy.

Jak leczyć nadczynność tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich kroków leczenia, które nie tylko zmniejszają objawy, ale również umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie bez konieczności obniżania poziomu aktywności w ciągu dnia. Chcąc przywrócić prawidłową pracę funkcjonowania gruczołu tarczycy wśród osób dotkniętych chorobą, należy ograniczać emisję negatywnych bodźców względem chorego. Takiej osobie należy zapewnić spokój, komfort, chronić od negatywnych emocji i zapewnić dogodne warunki otoczenia, które w dużym stopniu będą umożliwiały powrót do pełnego zdrowia. Nadczynność tarczyc leczenie to jedne z najczęściej zauważanych fraz w sieci.

Osoby z nadczynnością tarczycy powinny w swojej diecie uwzględnić dietę mleczno-warzywną oraz stosować środki farmakologiczne i inne preparaty, które wyrównują gospodarkę hormonalną i przywracają prawidłową pracę tarczycy, aby poziom wydzielania przez nią hormonów był prawidłowy, nie działają patologicznie na organizm. Rodzaj leczenia farmakologicznego uzależniany jest od stadium choroby oraz od indywidualnych zaleceń lekarza. Oczywiście jednym z podstawowych warunków efektywności leczenia jest nie tylko odpowiednia diagnostyka i dobór prawidłowych leków, ale również systematyczność chorych w ich przyjmowaniu. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia izotowego i operacyjnego, jednak są to nieliczne, skrajne przypadki osób, które przez lata nie dostrzegały swoich dolegliwości i ignorowały chorobę.

Jakie leki stosuje się w przypadku nadczynności tarczycy?

Tyreostatyki

Do takiej grupy leków zalicza się zasadniczo trimazol i propylotiouracyl. Dzięki tym lekom istnieje możliwość zahamowania procesu chorobowego oraz nadmiary wydzielania hormonów tarczycy. Ich działanie pojawia się już po 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. To bardzo przydatne leki, które mogą poprawić komfort życia oraz zmienić samopoczucie osób chorych. Dawki leku ustanawiane są przez lekarza indywidualnie, dlatego warto trzymać się jego zaleceń. Tyreostatyki mogą skutecznie blokować objawy, takie jak uczucie gorąca, czy nadmierne drżenie rąk. Niestety leki te mają swoje skutki uboczne, takie ja bóle stawów oraz kończyn. Bardzo niebezpiecznym objawem w przypadku stosowania tego leku może być agranulocytoza, czyli znaczne zmniejszenie ilości neurofilów. Jeżeli chory zauważy, że po zastosowaniu leku pojawia się gorączka, świąd lub osłabienie, należy niezwłocznie pojechać do szpitala w celu wykonania morfologii z rozmazem.

Leczenie jodem promieniotwórczym

Dzięki stosowaniu tych leków istnieje możliwość niszczenia komórek, które odpowiedzialne są na wzrost szybkości wytwarzania hormonów tarczycy. Niestety wadą tej terapii jest konieczność długotrwałego leczenia i oczekiwania na pojawiające się efekty. Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać tego składnika kobietom w ciąży oraz kobietom, które karmią piersią. Co ciekawe, po zakończeniu tej terapii kobiety jeszcze przez przynajmniej pół roku nie powinny planować zachodzenia w ciążę. Mogłoby to skutkować uszkodzeniem płodu lub późniejszą chorobą dziecka.

Leczenie operacyjne

Operacje najczęściej wykonywane są w przypadku podejrzenia raka tarczycy lub w  momencie diagnozy dużych guzów na tarczycy, których nie można usunąć z użyciem farmakologii. Niestety zabieg ten powoduje trwałą niedoczynność tarczycy i konieczność późniejszego stosowania elków usprawniających jej pracę. Poważnym powikłaniem pooperacyjnym może być porażenie strun głosowych.

Nadczynność tarczycy – do jakiego lekarza iść?

Diagnostyką i leczeniem nadczynności tarczycy zajmuje się endokrynolog, który po zleceniu badań krwi podejmuje decyzję o możliwych sposobach leczenia. Do takiego lekarza warto wybrać się nawet w przypadku niewielkich objawów, jakie dostrzegamy. Podstawowe badania, jakie zlecane są przez lekarza to morfologia z rozmazem i TSH. Dzięki temu lekarz uzyskuje potrzebne dane do dalszych kroków.

Od czego uzależniony jest rodzaj leczenia nadczynności tarczycy?

Leczenie chorego uzależnione jest od wielu czynników, które brane są pod uwagę w procesie diagnostycznym. Wśród czynników, które decydują o rodzaju i czasie leczenie znajduje się:

 • Przyczyna choroby,
 • wiek osoby badanej,
 • stosowane leki farmakologiczne,
 • przebyte choroby,
 • nasilenie innych chorób towarzyszących.

Wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii jest bardzo ważne i nie powinno opierać się jedynie na intuicji lekarza. Jeżeli leczenie zostanie dobrane w sposób nieumiejętny, może dojść do poważnych powikłań, takich jak zaburzenie gospodarki hormonalnej, czy chorób układu nerwowego i krążenia. Często powikłaniem jest również osteoporoza, która dotyka zwłaszcza osoby w starszym wieku oraz takie, które przyjmują zbyt małe ilości wapnia w swojej diecie.

Nadczynność tarczycy a tycie

Wcześniej wspominaliśmy już, iż niezwykle cennym objawem diagnostycznym w przypadku nadczynności tarczycy jest chudnięcie. Co w przypadku, jeżeli mamy zdiagnozowaną nadczynność i mimo wszystko tyjemy?

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prawidłowe rozpoznanie choroby i wdrożenie dobrej jakości farmakologii. Niestety coraz większa liczba osób chorych na nadczynność zauważa, że w ich przypadku nastąpił nie spadek, a wzrost masy ciała. Oczywiście może się tak stać i jest to normalne w przypadku tej choroby. Już od dawna wiadomo było, że istnieje ogromne powiązanie pomiędzy tarczycą, metabolizmem, a układem nerwowym i masą ciała. Nadczynność tarczycy sprawia, że metabolizm w organizmie przyspiesza, na skutek czego następuje duży deficyt kalorii. Stąd pojawia się nadmierne chudnięcie, które dla wielu osób stanowi niepokojący sygnał. Utrata wagi wiążę się z utratą białka oraz cennych substancji, które znajdują się w organizmie.

Sytuacja wydaje się wyjątkowo ekstremalna, kiedy weźmiemy pod uwagę osoby szczupłe z niedowagą. W takich przypadkach lekarze zalecają zwłaszcza wzbogacenie diety o warzywa, owoce i witaminy. Niektóre osoby mylą jednak zdrowe odżywianie z przejadaniem się. Osoby te chcą zlikwidować swoje deficyty kalorii, dlatego zwiększają ich podaż. To bardzo niezdrowe podejście, które jest bardzo szkodliwe nie tylko dla organizmu, ale również dla psychiki osoby chorej. Nadmierna podaż kalorii może przyczynić się do znacznego wzrostu masy ciała. Jeżeli osoby mają tendencję do nadwagi, mogą przybrać sporo kilogramów. Nierzadko zrzucają winę na źle dobraną farmakologię, jednak przed tym warto przeanalizować jakość i ilość produktów. Przykładowe przepisy dla chorych znaleźć można w sieci. Wystarczy wpisać frazę nadczynność tarczycy dieta i po chwili uzyskamy wyniki wyszukiwania.

Dieta w nadczynności tarczycy

W przypadku tej choroby bardzo ważne jest utrzymywanie optymalnej diety, która bogata będzie w warzywa i owoce oraz cenne witaminy. Lekarze w przypadku nadczynności tarczycy zalecają zazwyczaj dietę mleczko warzywną. Jakie produkty warto włączyć, aby zlikwidować deficyty kalorii i witamin w organizmie i jednocześnie nie nabawić się nadwagi? Oto podstawowe zasady, które powinny być kluczowe dla osób zmagających się z nadczynnością tarczycy!

 • Dieta osoby chorej powinna wynosić 5-6 posiłków,
 • Ilość energii dostarczanej w ciągu doby wraz z pożywieniem nie powinna przekraczać 5000 kcal,
 • Wszystkie spożywane potrawy powinny być lekkostrawne. Dzięki temu nie będą wywoływały biegunek lub zaparć,
 • Osoby chore powinny ograniczyć ilość spożywania tłuszczu. Należy kategorycznie zrezygnować ze smalcu i innych olejów,
 • Podjadanie nie jest wskazane. Jedzenie niezdrowych przekąsek może przyczyniać się do otyłości i do zaostrzania się objawów chorobowych.
 • Dieta w przypadku nadczynności tarczycy powinna być bogata w witaminy, takie jak witamina B, C i A,
 • Picie nadmiaru kawy i herbaty może negatywnie wpłynąć na samopoczucie oraz wyniki leczenia. Warto je ograniczyć.

Dieta w przypadku nadczynności tarczyc jest bardzo radykalna. Konieczne jest zerwanie ze złymi nawykami żywieniowymi oraz jedzeniem nadmiernej ilości pożywienia, które negatywnie wpływ na cały organizm. Warto pamiętać o tym, aby dieta osoby chorej nie miała więcej, niż 5000 kcal na dobę. Nadmierna podaż kalorii może okazać się w tym przypadku zgubna. Każda potrawa spożywana w ciągu dnia powinna być lekkostrawna. Niestety przypadłości tej towarzyszą nawracające biegunki, dlatego warto być w tej kwestii uważnym i nie dawać sobie przyzwolenia na jakiekolwiek odstępstwa od diety. Warto zrezygnować również ze spożywania nadmiernej ilości kawy i herbaty. Kawa wzmaga i tak uporczywe kołatanie serca, dlatego warto wyciszyć serce innym sposobem, jak na przykład relaksacja, czy spacer.

Nadczynność tarczycy – uwaga na jod!

Osoby dotknięte nadczynnością tarczycy powinny uważać zwłaszcza na jod. Takie osoby nie powinny przekraczać zalecanej dziennej dawki tego pierwiastka w ciągu dnia, gdyż może on wzmagać chorobę. Spożywanie nadmiaru soli kuchennej może okazać się zgubne, dlatego przyprawianie potraw warto ograniczyć do minimum. Szczególną uwagę należy zwrócić równie zna suplementy diety, zawierające w swoim składzie jod. Na rynku nie brakuje takich produktów, dlatego trzeba być uważnym.

Nadczynność tarczycy a ciąża

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdego rodzica. Kobiety spodziewające się dziecka bardzo szczególnie dbają o jakość swojego życia oraz o spożywanie dobrej jakości produktów, które nie szkodzą dziecku i nie powodują żadnego niebezpieczeństwa. Kobiety ciężarne, u których endokrynolog stwierdził nadczynność tarczycy, powinny jak najszybciej poinformować swojego lekarza prowadzącego o tym fakcie. W przypadku kobiet ciężarnych nadczynność tarczycy może okazać się niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Zadaniem lekarza jest nie tylko dobór odpowiedniej farmakologii, ale również ścisła współpraca z lekarzem ginekologiem. Często rozważane jest leczenie chirurgiczne, które nie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nawet niewielkie zmiany nastroju muszą podlegać ścisłej i wnikliwej kontroli lekarskiej!

Nadczynność tarczycy – profilaktyka

Czy istnieją skuteczne sposoby, które mogłyby zahamować ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy? Osoby, które chcą pozostać zdrowe, powinny zwracać uwagę na ilość spożywanego jodu. Coraz częściej zauważa się, że sól jest jodowana. Kobiety w ciąży z nadczynnością tarczycy bardzo często zlecane mają spożywanie jodu, jako profilaktyki hamującej powstawanie tej choroby. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu jego odpowiedniej dawki. Jeżeli nie jest ona skonsultowana z lekarzem, może sprawić znacznie więcej problemów, niż pożytku dla zdrowia. Warto również dbać o swoje zdrowie psychiczne, czyli stosować częstą relaksację, uprawiać sport oraz minimalizować ilość napięcia nerwowego, jakie odczuwamy w ciągu dnia. Jak wcześniej zostało wspomniane, czynnikiem wzmagają tę chorobę jest przewlekły stres oraz nagłe sytuacje reumatyczne.

Nadczynność tarczycy- leczenie naturalne

Czy istnieją skuteczne sposoby, które mogłyby pomóc nam w walce z nadczynnością tarczyc? Oprócz profilaktyki można stosować inne ciekawe rozwiązania, które w szybki i skuteczny sposób mogą pozwolić nam cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. Oczywiście leczenie naturalne nie eliminuje konieczności przyjmowania farmakologii, jednak nieznacznie może osłabić objawy i sprawić, że osoba choroba poczuje się doskonale. Oto 3 przykłady naturalnego leczenia, które może pozwolić nam zwalczyć pewne objawy nadczynności tarczycy.

Zielone soki

To prawdziwe bogactwo naturalnych składników i substancji odżywczy, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia. Doskonałym sposobem walki z nadczynnością tarczyc jest nic innego, niż całkowita zmiana diety i wdrożenie pełnowartościowych, zdrowych soków, które w doskonałe przyswajalny sposób wspomogą nasz organizm w walce z chorobą. Do zielonego koktajlu warto dodać szpinak, jarmuż lub pietruszkę, co dodatkowo wzmocni odporność oraz pozwoli zadbać o osłabione chorobą włosy i paznokcie!

Zioła przeciwzapalne

Stosowanie bazylii, rozmarynu, czy oregano, które mają właściwości przeciwzapalne, mogą skutecznie pomóc w walce z chorobą. Dzięki nim istnieje duże prawdopodobieństwo, że objawy staną się mniej dokuczliwe.

Nieprzetworzona żywność

W przypadku nadczynności tarczycy nie należy spożywać przetworzone żywności, która bardzo źle wpływa nie tylko na samopoczucie i wygląd, ale również na zdrowie. Jedzenie nadmiaru tak szkodliwych substancji nie jest dobrym wyznacznikiem.

Mam nadczynność tarczycy – co dalej?

Osoby, które zauważa u siebie nawet niewielkie objawy, powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który na podstawie odpowiednich badań oraz po dokonaniu wywiadu będzie mógł pomóc pacjentowi w dalszym leczeniu i w zminimalizowaniu objawów chorobowych. Zazwyczaj pierwszym krokiem, jaki podejmowany jest przez lekarza, jest zlecenie TSH w krwi. Na podstawie wyników badań może on ocenić, czy istnieje realne zagrożenie dla pacjenta i czy warto rozpoczynać procesy leczenia.

Nadczynność tarczycy u dzieci

Nadczynność tarczyc w nielicznych przypadkach diagnozowana jest również u dzieci. Często pierwszym objawem jest u nich nerwowość, drżenie rąk i wzmożona potliwość, którą zauważają rodzice. Leczenie nadczynności tarczycy wśród dzieci wygląda tak samo, jak w przypadku dorosłych. Lekarz oczywiście zmniejsza dawki, tak by nie szkodziły małemu organizmowi dziecka, jednak postępowanie wygląda podobnie do osób dorosłych. Nadczynność tarczyc bardzo często zauważana jest w momencie dorastania, zwłaszcza u dziewczynek, u których burza hormonalna związana z rozpoczęciem miesiączkowania mogą wywołać w organizmie wiele szkód. Rodzice powinni być więc czujni.

Nadczynność tarczycy u zwierząt

Nierzadko zwierzęta są traktowane przez domowników jak członkowie rodziny. W takim przypadku każda choroba pupila bardzo martwi właścicieli i sprawia, że następuje konieczność kontaktu z weterynarzem, który będzie mógł dostosować leczenie. Bardzo często nadczynność tarczycy zauważana jest wśród kotów. Właściciele czworonożnych pupili powinni być więc czujni. Każdy ssak posiada tarczycę, dlatego to normalne. Jeżeli chodzi o kota, nadczynność tarczycy przyczyny ma różne. Pierwszym objawem są nawracające biegunki oraz wymioty. To sygnał, że metabolizm kota został ,,podkręcony”, dlatego konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Często kot ma również przyspieszony oddech i jest nerwowy. Nie należy tego ignorować.

Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne

Psychika człowieka jest bardzo podatna na wszelkie choroby. Jak wiadomo, nadczynności tarczyc sprzyjają stany lękowe i depresyjne. Do najczęstszych objawów psychicznych zaliczamy:

 • Nadmierne pobudzenie nerwowe,
 • nadmierną ruchliwość chorego,
 • chaotyczne ruchy,
 • chwiejność emocjonalną,
 • gonitwy myśli,
 • trudności związane z koncentracją i skupieniem odwagi.

Nadczynność tarczycy – objawy nieswoiste

Tego typu objawy są bardzo ważne w przypadku każdej choroby. Ich występowanie może być diagnostyczne. Do nieswoistych objawów zapalenia tarczy zaliczamy:

 • Nadmierne wypadanie włosów,
 • kruchość paznokci,
 • skąpe miesiączki wśród kobiet,
 • osteoporozę,
 • powiększenie naczyń krwionośnych,
 • bóle brzucha.

Nieswoiste objawy bardzo rzadko brane są pod uwagę przez lekarzy. Każdy pacjent musi dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi i dokonywać pomiarów diagnostycznych. W niewielu przypadkach osteoporoza może być brana przez lekarzy za nadczynność tarczycy, dlatego należy mieć odpowiednią wiedzę i dokonywać regularnych badań. Warto pamiętać, aby zachowywać w tym czasie spokój, nie poddawać się emocjom i na chłodno przyjmować wszystkie aktualne wydarzenia. Pobudzenie psychiczne negatywnie wpływa na jakość funkcjonowania tarczycy i ogólne samopoczucie.