Trądzik pospolity. Skąd się bierze i jak go leczyć?

Trądzik pospolity. Skąd się bierze i jak go leczyć?

2 lutego 2020 0 przez Piotr Janus

Najpopularniejsze zmiany skórne, które występują przede wszystkim u dorastających nastolatków, to trądzik pospolity. Okazuje się jednak, że nie dotyczy on jedynie młodych ludzi – może pojawić się także u osób nieco starszych. Dlatego warto wiedzieć, czym jest, jakie daje objawy i jak wygląda jego leczenie.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Niemal wszystkie zmiany skórne lokalizują się na twarzy, ale mogą także pojawić się na dekolcie czy plecach.

Mogą być to wykwity niezapalne, w tym przede wszystkim zaskórniki zamknięte i otwarte. W trądziku pospolitym występują także krosty, torbiele i grudki.

To choroba, która dotyka przede wszystkim osoby młode. Występuje najczęściej pomiędzy 13. a 20. rokiem życia. Może jednak pojawić się także po okresie pokwitania oraz u niemowląt.

Jak wygląda trądzik pospolity (zdjęcia)?

Objawy

Trądzik pospolity to choroba skóry, która daje charakterystyczne zmiany:

 • niezapalne, czyli zaskórniki otwarte i zamknięte oraz mikrozaskórniki;
 • zapalne, czyli grudki, krostki i torbiele, w których znajduje się ropa.

Chociaż objawy mogą być różne, to ich wspólną cechą są właśnie zaskórniki pojawiające się w charakterystycznych lokalizacjach. Obejmują głównie twarz, ale także plecy i klatkę piersiową.

Dermatolodzy i kosmetolodzy wyróżniają dwa rodzaje zaskórników – zamknięte i otwarte. Pierwsze z nich są drobne i białe. Dobrze je widać, gdy delikatnie naciągniesz skórę. Pojawiają się, gdy dojdzie do namnożenia się martwych komórek warstwy rogowej naskórka w ujściu gruczołu łojowego.

Zaskórniki otwarte pojawiają się, gdy dodatkowo wystąpi zastój łoju. Taki czop zawiera różnorakie bakterie związane z mieszkiem włosowym. Z tego rodzaju zmian wydobywa się masa łojowo-rogowa.

W przeciwieństwie do zaskórników zamkniętych, otwarte mają ciemny kolor. Pojawiający się w nich stan zapalny prowadzi do powstania torbieli ropnych i grudek oraz krostek.

Należy mieć świadomość, że zmiany trądzikowe cechują się przewlekłym charakterem. Nawet po ich usunięciu, stosuje się właściwą pielęgnację skóry, by nie doszło do ich remisji.

Przyczyny

Trądzik pospolity to choroba dotykająca przede wszystkim mieszka włosowego. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję sebum, które jest naturalnym lubrykantem dla skóry.

Jego zadaniem jest zapobieganie jej wysuszaniu i tworzenie skutecznej warstwy ochronnej – przeciwko bakteriom i grzybom. W naturalnym dla człowieka okresie dojrzewania pojawiają się zmiany hormonalne, które zaburzają pracę tego mechanizmu.

Krosty w okolicach mieszków włosowych są wynikiem współistnienia 3 czynników:

 • nadmiernego wydzielania sebum;
 • zatkania gruczołów łojowych (którego przyczyny wciąż są nieznane);
 • rozwoju bakterii znajdujących się wewnątrz mieszków.

Nadmierne wytwarzanie sebum w okresie dojrzewania wynika z produkcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Gdy wydobywa się ono na powierzchnię, skóra staje się tłusta.

Kiedy dojdzie do zatkania ujścia, łój gromadzi się pod skórą i w ten sposób pojawiają się zmiany trądzikowe. Pryszcze natomiast są wynikiem rozwoju zapalenia.

Czy to oznacza, że każdy nastolatek powinien przejść przez trądzik? Potrzebna jest jeszcze osobnicza skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju. Bardzo często jest ona uwarunkowana genetycznie.

U osób dorosłych czynnikiem wzmagającym prawdopodobieństwo pojawienia się zmian są stres, zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja skóry. W dzisiejszych czasach trudno o zachowanie w pełni zdrowego stylu życia, dlatego choroba ta występuje stosunkowo często.

Trądzik pospolity a różowaty

Są różne rodzaje trądziku. Wszelkie zmiany pojawiające się na twarzy nastolatka, w tym zupełnie inne choroby skóry, bywają nim nazywane, a z kolei to, co rzeczywiście nim jest, ale dosięga osoby starsze, bywa ignorowane.

Braki w wiedzy prowadzą często do zaniedbań. Tymczasem naprawdę warto wiedzieć, czym dokładniej jest trądzik oraz jakie jego rodzaje mogą się pojawić i u kogo.

Sam trądzik pospolity ma co najmniej kilka rodzajów, które dobrze znać w celu szybszego rozpoznania i wdrożenia właściwego leczenia. Tym jednak zajmie się już dermatolog i kosmetolog, do którego się wybierzesz.

Najważniejsze jest to, by nie ignorować dwóch najpoważniejszych i najczęściej mylonych typów – trądziku pospolitego oraz różowatego. Zwłaszcza ten drugi u wielu osób uznawany jest za zwykłe zaczerwienienia.

Objawy pojawiające się w przypadku trądziku pospolitego wymieniliśmy wyżej. Krosty, grudki i torbiele są najczęściej kojarzone właśnie z tym schorzeniem. Tymczasem trądzik różowaty objawia się przede wszystkim rumieniem.

Choć i w tym rodzaju podstawowym problemem są nieprawidłowo pracujące gruczoły łojowe, to jednak utrzymujące zaczerwienia i rozszerzone naczynka są jego cechami charakterystycznymi.

Jak wspominaliśmy, trądzik pospolity pojawia się przede wszystkim u osób w wieku od 13 do 20 lat. Tymczasem zmiany rumieniowe dotyczą przede wszystkim osób powyżej 30. roku życia.

Niezależnie od tego, jakie nieprzyjemne objawy u siebie obserwujesz, należy udać się do dermatologa lub kosmetologa. Specjalista pomoże dobrać ci formę walki ze zmianami.

Być może będą to leki i maści, ale możesz zostać skierowany także na zabiegi w celach leczniczych. Choroby skóry, zwłaszcza trądzik różowaty, mogą prowadzić do problemów z oczami, dlatego nie należy ich ignorować.

Leczenie

Leczenie trądziku może przebiegać na kilka sposobów i zależne jest przede wszystkim od tego, jakie jest nasilenie występujących zmian. W przypadku ciężkich typów choroby lekarze sugerują preparaty, które mają izotretinoinę w składzie.

To najskuteczniejszy lek na trądzik, stosowany w momencie, gdy zawodzi antybiotyk. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Złuszcza naskórek i hamuje pracę gruczołów łojowych. Przede wszystkim daje jednak szansę na zupełne wyleczenie. Musi być przyjmowany pod stałą kontrolą lekarza.

Skuteczne metody leczenia trądziku

Czasami leczenie trądziku trwa nawet kilka lub kilkanaście miesięcy – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z silnymi zmianami skórnymi. Warto jednak się na nie zdecydować, bo w ten sposób masz szansę odzyskać piękną skórę i dobre samopoczucie.

Dermatolog może zaproponować ci leczenie ogólne lub miejscowe, w zależności od tego, jak daleko postąpiły już zmiany i jaka będzie skuteczność podjętej terapii.

 • Leczenie miejscowe

Stosuje się je na trądzik cechujący się średnim lub łagodnym nasileniem zmian. Najczęściej proponowane preparaty to maści, kremy, żele czy płyny. Stosuje się je bezpośrednio na skórę. Zwykle w ich składzie znajdziesz:

 • retinoidy będące pochodną witaminy A, które skutecznie hamują tworzenie się zaskórników, działają przeciwzapalnie i usprawniają złuszczanie naskórka;
 • kwas azelainowy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, który dodatkowo złuszcza i działa przeciwłojotokowo;
 • antybiotyki – najczęściej erytromycynę lub klindamycynę;
 • nadtlenek benzoilu, który usprawnia proces łuszczenia, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
 • Leczenie ogólne

Gdy występuje nasilony trądzik pospolity, lekarz prowadzący wydaje zgodę na leczenie doustne. W celu złagodzenia objawów może zasugerować:

 • antybiotyki, które redukują liczbę występujących bakterii i widocznie zmniejszają stan zapalny – stosuje się je nawet przez kilka miesięcy;
 • tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym – stosowane są w celu naprostowania wszelkich zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza u kobiet, które nasilone objawy miewają przed i w czasie miesiączki;
 • izotretinoinę, która zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju, ale także skutecznie zwalcza bakterie i zapobiega tym samym stanom zapalnym.

Czasami leczenie trądziku może wymagać również odpowiedniego zabiegu, który pozwoli szybciej pozbyć się zmian i poprawi wygląd ogólny skóry. Najczęściej są to peelingi medyczne lub mikrodermabrazja. Zyskujesz dzięki nim oczyszczoną i wygładzoną skórę, a także wyraźnie mniejszą ilość grudek i zwężone pory.

Domowe sposoby

W leczeniu trądziku sprawdzają się również domowe sposoby, które często znały i stosowały już nasze babcie. Oczywiście, nie zastąpią one w pełni tego, co daje kuracja farmakologiczna, ale mogą ją skutecznie wspomóc. Jakie domowe sposoby warto wypróbować?

 • Maseczka z drożdży

Aby wykonać maseczkę z drożdży piekarniczych, wystarczy rozgnieść je i zmieszać z niewielką ilością ciepłej wody. Tak przygotowaną papkę odstaw pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie możesz nakładać ją bezpośrednio na skórę – zarówno twarz, jak ramiona czy inne części ciała, gdzie występują zmiany.

Z nałożoną na twarz maseczką powinieneś odczekać ok. 30 minut. Następnie umyj skórę ciepłą wodą. Pamiętaj, by nie szorować zbyt mocno twarzy ręcznikiem – po prostu przetrzyj ją delikatnie. Całą kurację warto stosować przez ok. 4-5 tygodni co 2 dni.

 • Napar z bratka polnego

Okazuje się, że substancje zawarte w bratku polnym skutecznie zmniejszają łojotok i wygładzają skórę. Co więcej, mają właściwości moczopędne, przez co działają oczyszczająco, usuwając toksyny z organizmu. Preparaty z bratka można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Herbata z bratka polnego może zastąpić ci w zupełności czarną herbatę. Jest delikatna w smaku i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Gdy pojawia się trądzik pospolity, możesz pić ją nawet 2-3 razy dziennie po posiłkach.

Pamiętaj jednak, że jej działanie zauważysz dopiero po miesiącu, dlatego pij ją regularnie. Kondycja skóry wyraźnie się poprawi.

Aby przygotować napar z bratka polnego do użytku zewnętrznego, dużą ilość zioła wsyp do miski i zalej wrzącą wodą. Pochyl się nad nim i nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj przez ok. 10-15 minut. Nie stosuj, jeśli twoja cera ma skłonności do pękających naczynek.

Dieta przy trądziku pospolitym

Wystąpienie trądziku pospolitego wynika również z nieprawidłowej diety. Jego pojawieniu się sprzyjają między innymi bardzo tłuste pokarmy, gorzka czekolada i ostre przyprawy.

Problemy skóry powodują również gazowane napoje, konserwanty, większe ilości alkoholu i nikotyna. Niestety, ale również zwiększona podaż spożywanych owoców morza może wzmagać pojawienie się zmian trądzikowych.

Jaka powinna być twoja dieta, by ustrzec się niechcianych zmian na skórze? Przede wszystkim pij dużo wody, która ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu. Zamiast ostrych przypraw stosuj zioła, zrezygnuj z żywności przetworzonej i nie przesadzaj z fast foodami.

Nie zapomnij wzbogacić swojego jadłospisu o warzywa, owoce i ryby.

Korzystnie działa również cynk, który skutecznie łagodzi zmiany zapalne. Przyspiesza także gojenie się ran. Dlatego w twojej diecie nie powinno zabraknąć jajek, ryb, warzyw strączkowych i drobiu.

Maści, kremy

Kolejnym ważnym punktem w leczeniu trądziku okazują się być maści i kremy. Właściwie wybrane mogą naprawdę wspomóc terapię i przyspieszyć gojenie się ran. Większość z nich dostępna jest w aptekach bez recepty, często możesz kupić je także w lepszych drogeriach. Ich ceny są stosunkowo niskie.

Skuteczna maść na leczenie trądziku to ta, która w składzie zawiera ichtiol. Wyróżnia się bowiem działaniem przeciwzapalnym. Miejscowo stosować można także krem z kwasem azelainowym.

Nie tylko działa antybakteryjnie, ale przede wszystkim jest skuteczny w eliminowaniu stanu zapalnego skóry. Warto wiedzieć, że niweluje już występujące blizny oraz przebarwienia.

Najlepsze tabletki na trądzik – Nonacne

Gdy pojawi się trądzik pospolity lekarze oraz kosmetolodzy wyrażają również zgodę na stosowanie suplementów diety – zwłaszcza polecane są dobre tabletki na trądzik. Najskuteczniejszym wśród nich okazuje się być Nonacne. Dzięki niemu walka ze zmianami skórnymi jest jeszcze łatwiejsza.

Nonacne wyróżnia się unikalnym połączeniem składników, które działają bezpośrednio na przyczynę powstawania zmian. Dzięki temu, że powstał na bazie tego, co pochodzi z natury, jest dla ciebie zupełnie bezpieczny.

W jego skład wchodzą m.in. czerwona koniczyna, Sarsaparilla, liście pokrzywy, wyciąg z pestek winogron czy wcześniej wspominany cynk.

Jednocześnie Nonacne jest jedynym preparatem zwalczającym trądzik sprzedawanym bez recepty, który działa i aktywnie na już istniejące zmiany, i zapobiegawczo, by kolejne się nie pojawiały. Efektem jest czysta cera o zdrowym wyglądzie.