Trądzik różowaty. Przyczyny, objawy i metody leczenia.

Trądzik różowaty. Przyczyny, objawy i metody leczenia.

2 lutego 2020 0 przez Piotr Janus

Chociaż trądzik kojarzony jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, tak naprawdę może dotknąć osoby w każdym wieku. Wiele zależy bowiem od tego, o jakim jego rodzaju mówimy.

Jednym z tych, który dosięga przede wszystkim kobiety po 30 roku życia, jest trądzik różowaty. To choroba o podłożu łojotokowym, w której dochodzi do zaburzeń naczynioruchowych. Na czym dokładniej polega i jak sobie radzić z jego objawami?

Co to jest trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba przewlekła występująca przede wszystkim u kobiet powyżej 30 roku życia. Wypryski będące jego wynikiem najczęściej zlokalizowane są na środkowej części twarzy.

To właśnie tam pojawia się rumień i widoczne stają się poszerzone naczynia krwionośne. Objawia się także w postaci grudek i krost.

Pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się w okolicach brody, nosa i czoła. To ważne, by zauważać pierwsze zmiany i szybko podejmować leczenie. Rozwój choroby można spowolnić dzięki stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji.

Im później zdecydujesz się na leczenie trądziku różowatego, tym będzie ono trudniejsze. To choroba o charakterze przewlekłym, w której występują okresy zaostrzeń i remisji.

W grupie szczególnego ryzyka wystąpienia trądziku różowatego są przede wszystkim osoby obciążone nim genetycznie. Nie bez znaczenia są także alergie. Zdecydowanie częściej atakuje osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym.

Istnieje również powiązanie między tą chorobą a schorzeniami żołądkowymi.

Jeśli masz cerę naczynkową, pamiętaj, by pielęgnacja skóry zawsze była wśród twoich codziennych priorytetów. Stosuj hipoalergiczne kosmetyki łagodzące i dbaj o regularne nawilżanie skóry twarzy.

Rodzaje trądziku różowatego

Przyjęta międzynarodowa klasyfikacja trądziku różowatego opisuje aż 5 jego postaci: grudkowo-krostkową, teleangiektatyczno-rumieniową, ziarniniakową, przerostowo-naciekową, oczną. Warto zdawać sobie sprawę, jakie zmiany na twarzy występują w każdej z nich i rozpocząć leczenie, gdy tylko zaczynamy je u siebie dostrzegać.

W przypadku odmiany teleangiektatyczno-rumieniowatej pojawia się rumień o charakterze stałym lub tymczasowym. Stosunkowo często towarzyszą mu tzw. teleangiektazje. Masz nieprzyjemne uczucie pieczenia skóry i pojawia się obrzęk na twarzy.

Do jednej z najpopularniej występujących odmian należy trądzik różowaty grudkowo-krostkowy. W tym przypadku rumień pojawia się w centralnej części twarzy i ma charakter stały. Z biegiem czasu i rozwojem choroby zaczynają występować również grudki i krostki.

W przypadku dominacji zmian przerostowych twoja skóra ma nierówną powierzchnię. Pojawiają się zgrubienia i nieliczne guzki. Większość zmian obejmuje nos, ale pojawiają się również w obrębie czoła, policzków czy nawet uszu. Dermatolog może stwierdzić obecność zapalenia mieszków włosowych.

Najtrudniejsza do rozpoznania pozostaje odmiana oczna. Zmiany nie pojawiają się bowiem bezpośrednio na twarzy i bardzo długo trwa leczenie przewlekłego jęczmienia. W takim przypadku warto skonsultować to z dermatologiem, który zaproponuje właściwe leczenie trądziku różowatego.

Jak wygląda trądzik różowaty

Poniżej zdjęcia trądziku różowatego. Jak widać, objawy na twarzy są bardzo charakterystyczne:

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się już po 20 roku życia. To, co powinno cię zaniepokoić, to pojawiający się na twarzy rumień, który utrzymuje się dłużej niż 10 minut. W trądziku różowatym odczuwalne jest także ściągnięcie skóry i uderzające gorąco.

Musisz mieć świadomość, że na początku silne rumieńce pojawiają się i po chwili znikają. Z trądzikiem różowatym związane są tzw. nerwice naczynioruchowe. Niestety, ten sygnał często jest ignorowany, bowiem bywa, że pojawia się w okresie przekwitania i brany jest za coś naturalnego.

Dalszy rozwój trądziku różowatego to przede wszystkim utrwalanie się objawów ze strony naczyń krwionośnych. Zaczynają być widoczne w postaci teleangiektazji, czyli tzw. pajączków – widocznych drobniutkich naczyń krwionośnych. Wynika to przede wszystkim z nieodpowiedniej pielęgnacji cery. Zmiany mogą nasilać się, a z czasem stać się trwałe.

Niepokojące objawy związane z trądzikiem różowatym to malutkie grudki lub ropne krostki. Związane jest to z nieprawidłowym działaniem gruczołów łojowych. W tym okresie cera staje się guzowata i nierówna, miejscowo pogrubiona.

Różnica pomiędzy tą odmianą a trądzikiem pospolitym polega natomiast na ciągłym utrzymywaniu się rumienia i pojawianiu się obrzęków.

Dlaczego należy od razu rozpocząć leczenie? W nielicznych przypadkach, gdy mamy do czynienia z prawdziwym zaniedbaniem, dochodzi m. in. do przerastania skóry nosa.

U blisko połowy chorujących pojawiają się także dolegliwości oczne i oprócz zapalenia spojówek czy brzegów powiek może wystąpić także nadwrażliwość na światło.

Przyczyny

Zmiany w trądziku różowatym mają swoje podłoże w zaburzeniach naczynioruchowych. Oznacza to łatwe czerwienienie się skóry twarzy na skutek różnych bodźców – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Przez specjalistów uznawana jest za chorobę genetyczną. Jednocześnie jednak trądzikiem różowatym zagrożone są osoby, które:

 • nadmiernie się stresują,
 • zbyt długo przebywają na słońcu,
 • mają ciężkostrawną dietę,
 • nadużywają alkoholu,
 • mają nieleczone zaburzenia miesiączkowania,
 • mają drożdżaki,
 • są nosicielami wirusa opryszczki wargowej,
 • nadużywają suplementacji witaminy B6 i B12,
 • często korzystają ze zbiorników z chlorowaną wodą,
 • stosują leki na obniżenie cholesterolu.

Szacuje się, że trądzik różowaty występuje u ok. 10% światowej populacji, głównie u osób w przedziale wiekowym od 30 do 35 lat. W tej grupie znaczną część stanowią ludzie o jasnej karnacji, włosach i oczach.

Chociaż znacznie częściej chorują kobiety, to właśnie u mężczyzn przebieg trądziku różowatego jest cięższy.

Trądzik różowaty a alergia

Okazuje się również, że istnieje związek pomiędzy występowaniem trądziku różowatego a alergią. Choć to zaskakujące, zmiany pojawiają się u osób zmagających się z uczuleniem pojawiającym się na drodze oddechowej.

Alergeny, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku, to:

 • pyłki chwastów,
 • kurz domowy i roztocze kurzu domowego,
 • pyłki drzew,
 • pierze,
 • pleśń.

Czym się różni trądzik różowaty od innych rodzajów trądziku

Skąd możesz wiedzieć, czy masz do czynienia z trądzikiem różowatym, a nie trądzikiem pospolitym lub hormonalnym?

Należy dobrze znać objawy innych rodzajów tego schorzenia. Szczególnie wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę z posiadanego genetycznego obciążenia. W gruncie rzeczy trądzik różowaty znacząco różni się pod względem występujących zmian.

Do charakterystycznych zmian występujących w przebiegu trądziku różowatego należy przede wszystkim rumień na twarzy, który nie pojawia się w żadnej innej odmianie tej choroby.

Oczywiście, tak jak pozostałe, i w nim chodzi o problemy z gruczołami łojowymi, jednak podstawą są nagle pojawiające się i/lub utrzymujące zaczerwienienia. Istotne są także rozszerzone naczynka.

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego,który pojawia się w przedziale wiekowym od 13 do 20 lat, zmiany rumieniowe zaczynają się później.

Jak wspominaliśmy, pierwsze symptomy można zauważyć pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, natomiast ich największe nasilenie przypada w średnim wieku.

Trądzik pospolity objawia się przede wszystkim na twarzy i w górnej części pleców. Właśnie tam pojawia się łojotok lub zaskórniki w białej lub czarnej postaci.

Licznie występują również pryszcze, które mogą przyjąć przeróżne formy. Cera staje się ziemista lub – w przypadku wystąpienia stanu zapalnego naskórka – bardzo czerwona. Wzmożone jest prawdopodobieństwo wystąpienia żółtych grudek w miejscu uchodzenia mieszków.

Bardzo ważna jest konsultacja z dermatologiem, który pomoże ustalić przyczynę pojawienia się zmian skórnych. To właśnie ona może ostatecznie pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Rozpoznanie trądziku różowatego

Aby dermatolog jednoznacznie zdiagnozował trądzik różowaty, muszą zostać spełnione trzy podstawowe kryteria. Przede wszystkim na twarzy muszą wystąpić wykwity rumieniowe i grudkowo-krostkowe. Istotna jest także nadmierna pobudliwość naczynioruchowa.

Prościej mówiąc, konieczne jest stwierdzenie nasilonego czerwienienia pod wpływem różnorakich bodźców. Wpływ na diagnozę ma również wiek pacjenta i fakt wystąpienia łojotoku.

Zanim jednak specjalista postawi diagnozę, konieczne będzie wykonanie badań wykluczających schorzenia dające podobne symptomy. To przede wszystkim trądzik pospolity, ale także toczeń rumieniowaty czy lupoid prosówkowy.

Trądzik różowaty – leczenie

Całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest niestety niemożliwe. Jeśli jednak połączyć środki miejscowe, leki doustne, zdrowy tryb życia i ewentualne zabiegi, rozwój choroby można znacząco spowolnić. Głównym zadaniem jest natomiast ochrona przed pojawianiem się nowych zmian na twarzy.

Najważniejsze jest to, by zgłosić się do dermatologa lub doświadczonego kosmetologa. Zawsze bowiem podstawą jest dobrze dobrane leczenie farmakologiczne.

Specjalista podpowie ci, które z dostępnych leków czy maści na trądzik będą najlepsze dla twojego typu cery. Nauczy cię także właściwej pielęgnacji skóry i wskaże, które domowe sposoby na skórę trądzikową sprawdzą się u ciebie.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego to w gruncie rzeczy dwie podstawowe grupy działań: leczenie miejscowe i ogólne. Później istotne będzie wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy.

Leczenie miejscowe skóry twarzy, na której występują wykwity, to przede wszystkim stosowanie specjalnych kremów lub żeli. Ich głównym zadaniem jest eliminacja wszelkich zmian zapalnych.

W przypadku, gdy zmiany są zaawansowane, to właśnie lekarz lub kosmetolog podpowiedzą ci, które preparaty wybrać. Prawdopodobnie będą to środki, które w składzie zawierają wyciągi z roślin. Najczęściej wybierane są te z miłorzębu, kasztanowca czy arniki górskiej.

Leczenie ogólne ma za zadanie usunąć przyczynę choroby. Najważniejsze więc będzie jej dokładne ustalenie, a następnie podjęcie kroków zmierzających do jej wyeliminowania.

W zależności od stanu pacjenta, może być konieczne udanie się na konsultację do endokrynologa, gastroenterologa czy alergologa.

Leki na trądzik różowaty

Aby walka z trądzikiem różowatym przebiegała szybciej i skuteczniej, możesz zastosować także suplement diety Nonacne. To unikalne połączenie składników sprawia, że działa na przyczynę powstawania zmian na skórze.

Stworzony w oparciu o naturalne składniki (m.in. czerwoną koniczynę, Sarsaparillę, wyciąg z pestek winogron, liście pokrzywy czy cynk) pozostaje w pełni bezpieczne dla twojego organizmu.

Nonacne to jedyny preparat na trądzik dostępny bez recepty, który wykazuje zarówno działanie aktywne, jak i zapobiegawcze. Oznacza to, że nie tylko usuwa już występujące na skórze zmiany, ale także przeciwdziała pojawianiu się kolejnych.

Zapewnia czystą i zdrowo wyglądającą cerę. Wszystko dzięki połączeniu składników, jakiego do tej pory nie zastosowano w żadnym preparacie.

Maści, kremy

Większość zmian wywołanych trądzikiem różowatym można eliminować także przy użyciu właściwych maści. To najczęściej bardzo skuteczne rozwiązanie, o ile właściwie ją wybierzesz. Niektóre maści na trądzik różowaty nie wymagają nawet recepty od lekarza. Możesz kupić je zarówno w aptekach, jak i drogeriach.

Maść na trądzik bez recepty zawiera w składzie ichtiol. Ma działanie przeciwzapalne, ale także chroni przed zimnem. Jej cena zazwyczaj również nie jest zbyt wygórowana.

Do miejscowego leczenia trądziku można zastosować również maści z kwasem azelainowym. Skutecznie eliminuje stan zapalny, działa także antybakteryjnie. Co więcej, kwas azelainowy na trądzik pomaga zniwelować występujące blizny czy przebarwienia.

Domowe metody

Oprócz leczenia farmakologicznego i eliminacji lub wyciszenia podstawowej przyczyny jego występowania, trądzik różowaty możesz zwalczać również domowymi sposobami.

To bardzo dobre uzupełnienie całej kuracji, które możesz stosować we własnym domu. Jakie są domowe metody na trądzik?

Na początku choroby, jeśli jej objawy zauważysz we wczesnym stadium, możesz stosować okłady z rumianku. Są bardzo skuteczne w zmniejszaniu zaczerwienia, dodatkowo mają działanie przeciwzapalne. Istotne jest, by przyłożone do skóry chusteczki nie były zbyt gorące.

Dobrym pomysłem jest również maseczka z kurkumy. Okazuje się, że ma ona działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Wystarczy połączyć łyżkę kurkumy, oraz łyżkę miodu albo jogurtu naturalnego.

Kolejną propozycją skutecznie zwalczającą trądzik różowaty jest maseczka z płatków owsianych. Jak ją wykonać? Zmielone płatki wystarczy zalać wodą, a następnie zamieszać i nałożyć na twarz. Po 20 minutach dokładnie spłucz ze skóry i zastosuj delikatny krem właściwy dla tego typu cery.

Dieta i styl życia

Pamiętaj, że leczenie trądziku to jeszcze nie wszystko. Ta choroba swoje podłoże ma również w niezdrowym stylu życia przepełnionego stresem. Zmiany na skórze nasilają się także wtedy, gdy nieprawidłowo się odżywiasz. Jakie nowe nawyki powinieneś wprowadzić do swojej codzienności?

Dieta na trądzik różowaty przewiduje przede wszystkim wyeliminowanie alkoholu, ostrych przypraw, nadmiaru soli i cukru. Niewskazana jest również żywność wysoko przetworzona.

Powinieneś także znacząco ograniczyć picie kawy i czarnej herbaty.

To, co powinno królować w twoim jadłospisie, to przede wszystkim ryby, drób, kasze i zielone warzywa. Pamiętaj także o owocach, ale bez przewagi tych słodkich, jak winogrona, jabłka czy banany. Postaw także na pełnoziarniste pieczywo.

Osoba zmagająca się z trądzikiem różowatym powinna też być umiarkowanie aktywna fizycznie. To niezbędne, by zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie, jednocześnie wzmożony wysiłek może utrudnić leczenie.

Postaw na spacery i delikatne joggingi. Dobrym pomysłem będzie także joga lub pilates, które cię odprężą.

Zioła

Trądzik różowaty może być również leczony za pomocą ziół stosowanych zarówno zewnętrznie (napary, odwary, okładu, kompresy), jak i wewnętrznie (nalewki). Możesz wykorzystać m.in.:

 • rdest ptasi, który ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające – jest idealny na odwar i nalewkę;
 • łopian większy, który dodatkowo działa przeciwgrzybiczo – także doskonały do przygotowania nalewki i odwaru;
 • nagietek lekarski, wykazujący wszystkie powyżej wymienione cechy, a ponadto wzmacniający odporność;
 • fiołek trójbarwny, z którego napar działa oczyszczająco na skórę;
 • jeżówkę wąskolistną o działaniu wzmacniającym;
 • rumianek, który łagodzi podrażnienia.

Stosowanie kosmetyków w przypadku trądziku różowatego

W przypadku wystąpienia zmian trądzikowych konieczna jest także odpowiednia i przede wszystkim systematyczna pielęgnacja twarzy. Konieczne jest natłuszczanie, nawilżanie i łagodzenie podrażnień.

Kosmetyki na trądzik różowaty muszą być delikatne i nieperfumowane, najlepiej kupować je w aptece. Zrezygnuj ze wszystkiego, co ma w składzie podrażniający i wysuszający alkohol. Postaw na płyn micelarny.

Twarz natomiast myj w przegotowanej, ale nie gorącej wodzie. Unikaj pocierania twardymi ręcznikami – osuszaj twarz delikatnymi materiałami.

Niezbędne jest także stosowanie kremu na trądzik różowaty. Musi być naturalny i mieć krótki skład. Poszukaj tego, który bazuje na wyciągu z kasztanowca albo miłorzębu japońskiego. Zwróć również uwagę na obecność bisabololu, nagietka, pantenolu, alantoiny, witamin E, PP, C i K.