Trądzik. Zmora nastolatków i dorosłych.

Trądzik. Zmora nastolatków i dorosłych.

2 lutego 2020 0 przez Piotr Janus

Piękna i gładka cera to marzenie większości z nas. Tymczasem bywa, że jest o nią bardzo trudno. Jedną z najpowszechniejszych chorób skóry dotykających właśnie twarz jest trądzik. Co powinieneś o nim wiedzieć? Czy istnieją skuteczne leki na trądzik?

Co to jest trądzik?

Trądzik to powszechna choroba skóry, którą wywołują przede wszystkim geny i zmiana poziomu hormonów, ale także niezdrowa dieta i przedłużający się stres. Choć kojarzona jest przede wszystkim z problemami wieku dojrzewania, tak naprawdę może pojawić się w każdej chwili. Cechują ją liczne wypryski i twarde guzki pojawiające się w strategicznych miejscach. Twoja cera może przetłuszczać się i nieestetycznie świecić.

Skóra trądzikowa pojawia się na twarzy w tzw. strefie T. Obejmuje ona przede wszystkim okolice brody, nosa i czoła, tworząc razem kształt litery T. Zmiany trądzikowe występują jednak nie tylko tam. Możesz zauważyć je na plecach, ramionach, dekolcie i szyi. oraz żuchwie.

Przyczyny występowania trądziku

Zmiany trądzikowe pojawiają się wtedy, gdy androgeny (hormony) przekazują sygnał do gruczołów łojowych, by te wydzielały nadmiar sebum do mieszków, czyli otworów w skórze o niewielkich rozmiarach. W ten sposób rozpoczyna się proces zmian w komórkach będących na powierzchni skóry.

Jej górna warstwa robi się grubsza i zaczyna być lepka. Mieszki zatykają się mieszanką komórek i sebum, a gdy dojdzie do jej kontaktu z powietrzem, powstają zaskórniki. Pod powierzchnią skóry natomiast pojawiają się mikrocysty.

Właśnie w nich namnaża się bakteria P.Acnes, która odpowiada za największe zmiany skórne. W przypadku, gdy na czas nie zostanie podjęte leczenie trądziku, powstają stany zapalne. Wtedy pojawiają się czerwone krostki czy twarde zmiany, tzn. guzki i cysty.

Dlaczego problemy z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych i nadmiernym produkowaniem sebum w ogóle mogą się pojawić? Najpowszechniejszą przyczyną występowania trądziku jest z całą pewnością obciążenie genetyczne. W tym przypadku niestety nie mamy na jego pojawienie się wpływu, ale z taką świadomością znacznie łatwiej o szybką i prawidłową diagnozę u dermatologa.

Przyczyn powstawania zmian na skórze jest znacznie więcej. Czynnikiem wywołującym może być przede wszystkim stres, ale także rozregulowane hormony i nieprawidłowa dieta. Dlatego właśnie coraz częściej zdarza się, że cierpią na niego osoby w wieku dojrzałym. Żyjemy dzisiaj w bardzo szybkim tempie i często nie dbamy o zachowanie zdrowego stylu życia.

Osoby, które wiedzą, że są obciążone genetycznie występowaniem trądziku, powinny unikać używek i zdrowo się odżywiać. Nie jest wskazane także wielogodzinne przebywanie na słońcu i lepiej zrezygnować z długich gorących kąpieli. Należy również pozostawać pod stałą kontrolą dermatologa.

Rodzaje trądziku

Wokół trądziku narosło sporo mitów. Przede wszystkim często jesteśmy przekonani, że to choroba nastolatków, podczas gdy może pojawić się na twarzy w każdym wieku. Co więcej, są bardzo różne rodzaje trądziku, z czego należy zdawać sobie sprawę, by nie przegapić pierwszych symptomów. Jeśli zareagujesz na czas i zastosujesz właściwe wsparcie farmakologiczne lub jeden z domowych sposobów na walkę z nim, znacznie łatwiej będzie ci ją wygrać. Jakie zmiany mogą pojawić się na skórze?

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty pojawia się na twarzy. Jego podłożem są zaburzenia naczyniowe i łojotok. Okazuje się jednak, że występuje znacznie później – najczęściej dopada osoby w wieku 40-60 lat, choć może pojawić się również w okolicy 30 roku życia. Chociaż cierpią na niego przede wszystkim kobiety, to cięższa postać pojawia się w przypadku panów.

Początkowe zmiany skórne to przede wszystkim utrzymujące się zaczerwienienie wokół nosa. Należy skonsultować je z dermatologiem jeszcze zanim pojawią się kolejne objawy. Następstwem rumienia są bowiem trudne do usunięcia grudki i krostki. Nie pojawiają się natomiast zaskórniki, dlatego leczenie trądziku różowatego przebiega odrobinę inaczej i stosowane są odmienne preparaty.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity, jak sama nazwa wskazuje, jest najczęściej występującym schorzeniem tego rodzaju. Dotyka przede wszystkim osoby młode, w wieku od 13 do 20 lat. Okazuje się, że choruje na nią nawet 80% światowej populacji.

W początkowej fazie trądziku pospolitego na skórze pojawiają się zaskórniki. Mogą być otwarte lub zamknięte. W wyniku stanu zapalnego powstają nieprzyjemne wykwity grudkowo-krostkowe i torbiele ropne. W celu ich usunięcia konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z dermatologiem, by nie narażać się na wystąpienie zakażeń skóry. Wynikiem zaniedbania może być pojawienie się trwałych blizn i przebarwień.

Należy pamiętać, by nie pomylić trądziku pospolitego z trądzikiem różowatym – ten drugi bowiem pojawia się znacznie później i zaczyna od rumienia.

Trądzik młodzieńczy

Młodzieńcza odmiana trądziku jest najpowszechniejsza ze wszystkich i to właśnie z nią przyjęło się w ogóle kojarzyć tę chorobę. W przypadku dorastającej młodzieży przyczyną jego powstania jest zapalenie mieszków łojowo-włosowych. Należy pamiętać, że bardzo rzadko podłożem tego schorzenia są poważne problemy hormonalne – najczęściej to zupełnie normalny objaw, który mija po okresie intensywnego dojrzewania.

W jego leczeniu najczęściej stosowane są maści na trądzik. Preparaty te bardzo często dostępne są bez recepty, chociaż zawsze najlepiej jest udać się do dermatologa w celu skonsultowania problemów. To właśnie specjalista może wyrazić zgodę na leczenie z wykorzystaniem domowych sposobów lub określić, jakie maści stosować na skórę.

Do zmian chorobowych w trądziku młodzieńczym prowadzą 4 zjawiska:

 • nadmierna produkcja łoju oraz zmiany w jego składzie;
 • naturalne, wynikające z okresu życia zaburzenia we wzroście i namnażaniu się komórek, które wyściełają przewód wyprowadzający gruczołu łojowego;
 • namnażanie bakterii;
 • odczyn zapalny.

Trądzik hormonalny

Ten rodzaj schorzenia to najczęściej występujący trądzik u dorosłych, którzy w wieku nastoletnim przeszli przez jego młodzieńczą odmianę. Wywołują go zmiany w gospodarce hormonalnej, stąd znacznie częściej pojawia się u kobiet, które zmagają się z licznymi problemami na tej płaszczyźnie.

Oczywiście, trądzik hormonalny również ma swoje podłoże w nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Określany jest jednak przewlekłą dermatozą i cechuje go występowanie zaskórników. Skórę atakują wykwity grudkowo-krostkowe i torbiele ropne.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy pojawia się u 20% niemowląt i mija samoczynnie po kilku tygodniach. Dotyka w szczególności chłopców. Charakteryzuje się zmianami skóry twarzy – pojawiają się czerwone plamy, krosty i grudki z białymi lub żółtymi plamami.

Zmiany nie są bolesne i nie wymagają leczenia – sporadycznie stosowane są maści z witaminą A, by złagodzić objawy. Warto jednak skonsultować się z dermatologiem lub pediatrą w celu wykluczenia innych chorób skóry. Podobne objawy mogą bowiem dawać alergie pokarmowe, w których niezbędna jest m.in. zmiana mleka.

Trądzik zaskórnikowy

Zaskórniki to jedna z odmian trądziku pospolitego. Pojawia się przede wszystkim w okolicach nosa i czoła. Niestety, ale może pojawić się w każdej chwili życia i nierzadko bywa, że bardzo trudno go skutecznie wyleczyć. Zdarza się, że przechodzi w cięższą postać, w której pojawiają się również grudki, krostki i zmiany zapalne.

Trądzik zaskórnikowy objawia się łojotokiem, mikrozaskórnikami, zaskórnikami (otwartymi i zamkniętymi). Główne przyczyny jego powstania to nadmierne rogowacenie naskórka, nadprodukcja łoju i zmiany hormonalne. Należy jednak zwrócić również szczególną uwagę na dokładną higienę twarzy, w tym przede wszystkim na stosowane kosmetyki. Niektóre mają tendencję do zamykania porów.

Trądzik grudkowy

To najbardziej pospolite zmiany skóry wśród nastolatków, w tym przede wszystkim chłopców. Jego główną przyczyną jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Okazuje się jednak, że trądzik grudkowy może pojawić się niemal w każdym wieku i równie często atakuje skórę dorosłych kobiet. Zmiany trądzikowe bardzo często pojawiają się podczas menstruacji czy w czasie ciąży.

Najlepsze sposoby na trądzik

Trądzik to jedno z tych schorzeń, których nie należy bagatelizować. Przede wszystkim nieleczony prowadzi do powstawania blizn szpecących twarz do końca życia. Poza tym pryszcze występujące w strefie T są częstą przyczyną powstawania skomplikowanych zakażeń i znacznie poważniejszych chorób skóry.

Jak wyleczyć trądzik? To pytanie każdego dnia zadają sobie tysiące osób na całym świecie. Do wyboru są liczne preparaty – leki z naturalnych składników jak Nonacne, maści czy domowe mikstury. Każdy może wybrać z tego coś dla siebie, ale najważniejsze robić to z głową i pod kontrolą lekarza, który fachowo zdiagnozuje jego rodzaj. Inaczej bowiem przebiega leczenie zmian trądzikowych w przypadku krostek, inaczej natomiast, gdy mamy do czynienia z jego hormonalną czy różowatą odmianą.

Domowe metody na trądzik

W większości rodzajów oprócz metod farmakologicznych możesz zastosować także domowe sposoby na trądzik. Każdy lekarz wyrazi zgodę na ich stosowanie. Służą one bowiem wsparciu leczenia zaproponowanego przez lekarza i skutecznie łagodzą występujące objawy skórne. Jak dbać o twarz domowymi sposobami, by polepszyć komfort życia ze skórą trądzikową?

Gdy zastanawiasz się, jak prawidłowo dobrać skuteczne preparaty, weź pod uwagę nie tylko sam rodzaj czy stopień zaawansowania schorzenia, ale także typ swojej cery. Zwracaj uwagę na składy drogeryjnych czy aptecznych maści i płynów do mycia twarzy. Pamiętaj, że niezależnie od wybranego sposobu walki z problemem, najważniejsze jest złuszczenie naskórka, a także zmniejszenie wydzielania sebum. W ten sposób redukujesz ryzyko pojawienia się poważnych stanów zapalnych.

Jakie są skuteczne sposoby na trądzik, które możesz zastosować w domu? Popularny jest peeling złuszczająco-oczyszczający, który możesz przygotować samodzielnie. W domowych warunkach masz możliwość wykonania go z naturalnych składników, które nie podrażnią twojej skóry. Idealnym przykładem, skutecznym w walce z niechcianymi zmianami skórnymi, jest peeling cukrowy.

Domowe metody na zmiany trądzikowe to także różnego rodzaju maseczki:

 • maseczka z cynamonu i miodu, która łagodzi podrażnienia i ma działanie antybakteryjne;
 • maseczka z dostępnym w aptece kwasem acetylosalicylowym, która dodatkowo łagodzi stany zapalne;
 • maseczka z sody oczyszczonej – nie tylko oczyszcza, ale także ściąga i przyspiesza proces gojenia się ran w sytuacji, gdy pojawiły się większe wypryski;
 • maseczka z kurkumy o działaniu antygrzybicznym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, która dodatkowo niweluje przebarwienia skórne.

Jak wspominaliśmy, skóra trądzikowa pojawia się również na skutek prowadzenia niezdrowego trybu życia. Pamiętaj, by zmienić swoje nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe, wzbogacając dietę w niezbędne mikro- i makrosładniki oraz uprawiać sport o umiarkowanej intensywności.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Podstawowym zadaniem w walce z trądzikiem jest oczywiście zwalczenie problemu – zniwelowanie stanu zapalnego czy regulacja hormonów. Najlepiej robić to pod stałą kontrolą lekarza dermatologa lub endokrynologa. Oprócz tego jednak ważne jest również to, by właściwie zadbać o cerę. Jak możesz to zrobić?

 • Oczyszczanie twarzy

Absolutnym numerem jeden jest regularne oczyszczanie twarzy – rano i wieczorem. Wybieraj do tego delikatne żele, pianki lub emulsje o działaniu antybakteryjnym. Ich zadaniem nie jest samo usunięcie zanieczyszczeń i nadmiaru zgromadzonego na powierzchni sebum. Muszą również normalizować wydzielanie łoju. Zwróć jednak uwagę, by w ich składzie nie pojawiał się alkohol, SLS i SLES, które podrażniają i wysuszają cerę.

 • Peeling twarzy

Jak już wspominaliśmy, peeling może zdziałać cuda. Złuszczaj w ten sposób martwy naskórek przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób odblokujesz ujścia gruczołów łojowych i oczyścisz skórę z resztek zanieczyszczeń. Peeling nie zaognia zmian skórnych i usuwa martwy naskórek bez powodowania podrażnień.

 •  Tonizacja skóry

Cera trądzikowa wymaga regularnej tonizacji. Wykonuj ją zawsze zanim nałożysz krem. Ważne jest, by wybierać normalizujący tonik do twarzy, bo ten nie tylko zmniejsza wydzielanie sebum, ale również przywraca twojej skórze naturalne pH.

 •  Krem do cery trądzikowej

Jaki krem stosować, gdy masz problemy ze zmianami trądzikowymi? Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, mogą być np. na bazie kwasu salicylowego. W ten sposób złagodzisz występujące stany zapalne. Cera z tego rodzaju zmianami wymaga nawilżenia oraz zmatowienia.

Zwróć uwagę na skład kosmetyków do cery trądzikowej. Sięgaj w pierwszej kolejności po te, które zawierają w sobie ekstrakty pochodzące z natury. Szczególnie polecane są te z nagietka, rumianku, hibiskusa czy tymianku. Wszystkie mają bowiem działanie łagodzące. Możesz sięgnąć również po preparaty na bazie aloesu, drzewa herbacianego czy czarnuszki. Dobrym rozwiązaniem będą również kosmetyki zawierające wyciągi z fiołka, lipy, nagietka czy wierzby. Unikaj w składzie silikonów, parafiny i olejów mineralnych.

Tabletki na trądzik

Czy istnieje jeden idealny lek na trądzik? Jego leczenie to suma twojego trybu życia, w tym wpływ diety i unikanie sytuacji stresowych, leczenia farmakologicznego i zastosowanej pielęgnacji. Są jednak tabletki na trądzik bez recepty, które wyróżniają się skutecznością – Nonacne. Jak działają?

Nonacne możesz stosować jako wsparcie dla skóry dotkniętej każdym rodzajem trądziku. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a dzięki swojej formie trafia prosto w źródło problemu. To skuteczna metoda na eliminację wyprysków, zaskórników, niechcianych grudek, krost i zaczerwienień.

Nonacne to suplement, który zawiera w składzie środki pochodzenia naturalnego stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich warto wymienić m.in. czerwoną koniczynę czy wyciąg z pestek winogron oraz liści pokrzywy. Z tego względu jego stosowanie jest w pełni bezpieczne dla twojego organizmu.

Nocnacne trafia w źródło problemu

To nie maść na trądzik bez recepty, która eliminuje jedynie objawy schorzenia. Nocnacne ma za zadanie zahamować nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe i odblokować pory. Ponadto działa przeciwzapalnie od wewnątrz. Twoja skóra dzięki niemu odzyskuje zdrową kondycję, a czerwone wypryski znikają. Co więcej, stosowanie suplementu Nocnacne zapobiega pojawianiu się kolejnych zmian.

Co w sytuacji, gdy skóra trądzikowa jest wynikiem zmian hormonalnych? Czy Nocnacne sprosta swojemu zadaniu także w tym przypadku? Właśnie ten suplement diety wyróżnia odpowiednia struktura i tak dobrany zestaw składników, że poradzi sobie również z taką odmianą trądziku Nie ma zatem znaczenia, co jest źródłem twojego problemu skórnego.

Czy maść lub krem na trądzik może pomóc?

Maść lub krem to doskonałe wsparcie w walce ze zmianami skórnymi. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do suplementu Nocnacne, działają jedynie na objawy, nie usuwając źródła problemu. Skutecznie poprawiają stan twojej skóry, ale bardzo rzadko naprawdę leczą.

Jakie maści stosować w walce z trądzikiem? Wybieraj te, które w składzie mają m.in. ichtiol, witaminę A, propolis czy nagietek. To najskuteczniejsze wparcie, jakie w tym czasie możesz dać swojej twarzy. Jednocześnie jednak nie rezygnuj ze wsparcia farmakologicznego, by działanie nie było jedynie miejscowe.