Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie

Wypadające włosy – dlaczego wypadają?

Weryfikując problem nadmiernego wypadania włosów pod kątem statystycznym, można śmiało stwierdzić, że ponad połowa kobiet i mężczyzn w Polsce cierpi na intensywne wypadanie włosów. Objawia się to nie tylko mniejszą objętością włosów, ale ma także dalej idące aspekty zdrowotne – od utraty pewności siebie i niskiej samooceny po poważne problemy natury hormonalnej.

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez brak minerałów i witamin w organizmie, ale również nieco poważniejszych w skutkach kłopotów ze zdrowiem, których najmniej poważnym i zarazem pierwszym objawem może być zmniejszenie gęstości włosów na głowie.

Chociaż  przerzedzanie włosów występuje częściej u osób starszych, nadmierna utrata włosów może również wystąpić u młodych osób a nawet dzieci. Wypadanie włosów jest procesem całkowicie normalnym i fizjologicznym. Włos człowieka ma swoje fazy wzrostu – kiedy osiągnie swoją dojrzałość wypada a jego miejsce zastępuje nowy. Całkowicie normalna jest utrata od 50 do 100 włosów dziennie.

Mając około 100 000 włosów na głowie, ta niewielka strata w istocie jest  niezauważalna. Nowe, młode włosy tzw., baby hair,  zastępują utracone, ale  niestety nie zawsze tak się dzieje. Utrata dotychczasowej gęstości włosów może rozwijać się stopniowo przez lata lub może nastąpić gwałtownie – na skutek choroby lub gwałtownych zmian powodujących ogromny stres.

Wypadanie włosów może być trwałe lub czasowe. Tak naprawdę, wyliczenie prawidłowej ilości utraconych włosów i oszacowanie czy jest to ilość normalna, czy też alarmująca nie jest możliwe. Jeśli jednak na szczotce, lub w odpływie wanny lub prysznica zauważy się większą niż zwykle kępkę włosów – warto zacząć dokładniej obserwować swój organizm.

Przyczyny wypadania włosów

Jeśli ilość utraconych w ciągu dnia włosów będzie bardziej niż zwykle obfita i zauważalna, nie powinno się bagatelizować tego objawy i omówić to zjawisko z lekarzem. Po zebraniu wywiadu może określić przyczynę nadmiernej utraty włosów i zaproponować odpowiednie  leczenie lub dalsze badania diagnostyczne.

Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest genetyka. Wypadanie włosów – łysienie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest dziedziczne – przekazywane w genach. Jeżeli w rodzinie występowały już przypadki nadmiernego wypadania włosów i przedwczesnego łysienia, warto przyjrzeć się swojemu problemowi bliżej i nie zapomnieć poinformować o tym lekarza.

Niektóre hormony  mogą powodować dziedziczną utratę włosów. Co gorsza, może ona rozpocząć się już w okresie dojrzewania, co dla nastolatków i młodych ludzi staje się przyczyną ogromnych kompleksów. Nadmierne łysienie może być również spowodowane poważną chorobą przewlekłą, przebytymi operacjami i wdrożonym leczeniem farmakologicznym, które w znacznym stopniu obciąża organizm.

Trauma i szok związany z nieszczęśliwym wydarzeniem również często przyczyniają się do wypadania włosów. Jednak w takim wypadku, włosy zazwyczaj zaczynają szybko odrastać – ten stan nie wymaga szczególnego leczenia.

Nie bez znaczenia dla gęstości włosów są wszelkie zmiany hormonalne związane z okresem ciąży i porodem. Kobiety, które dotychczas korzystały z antykoncepcji hormonalnej a także te w okresie menopauzy, również mogą zaobserwować nadmierne łysienie i czasową utratę nieznacznej ilości włosów.

Choroby, których skutkiem może być wypadanie włosów to między innymi: choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne i infekcje skóry głowy (liszaj, grzybica). Nadmierne a nawet całkowite wypadnięcie włosów może również wynikać z przeżywanej chemioterapii, silnych leków na nadciśnienie i na depresję.

Utrata włosów może być tez spowodowana ich nadmiernym obciążeniem związanym ze stylizacją – przedłużaniem włosów i ciasnym i częstym związywaniem. Nie bez znaczenia jest również zła dieta.

Wypadanie włosów u kobiet

Kobiety zazwyczaj zdecydowanie bardziej przeżywają nadmierną utratę włosów i widoczne łysienie. Wiele powodów łysienia jest wspólna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, niemniej jednak niektóre z przyczyn wypadania włosów jest obserwowana wyłącznie u kobiet.

Wypadanie włosów u kobiet

Obejmuje to wszelkie problemy i zmiany zdrowotne i hormonalne od schorzeń medycznych po przewlekły stres, zaburzenia cyklu. Nie zawsze łatwo jest znaleźć główną przyczynę kobiecego łysienia.

Utrata włosów u kobiet może postępować na kilka sposobów w zależności od przyczyny. Można zauważyć nagłe i gwałtowne wypadanie włosów lub stopniowe przerzedzenie w miarę upływu czasu.

Ogólnie przerzedzenie włosów charakteryzuje się stopniowym zmniejszeniem gęstości na czubku głowy. To zarazem najczęstszy rodzaj wypadania włosów u kobiet. Podczas gdy  u mężczyzn najczęściej objawia się ono cofająca linią włosów od czoła do czubka głowy, kobiet na ogół zauważają pojawienie się pustych miejsc na całym obszarze górnej części czaszki.

Zmiany te mogą być okrągłe lub niejednolite. Można również doświadczyć nagłej utraty włosów, szczególnie po emocjonalnym lub fizycznym urazie nazywanym szokiem lub traumą. W takiej sytuacji, podczas mycia lub czesania włosy mogą wypadać dosłownie garściami w znacznej ilości i pozastawiać na skórze głowy nieowłosione miejsca, zakola itp.

W niektórych sytuacjach medycznych, szczególnie przy leczeniu tak inwazyjnym dla organizmu jak chemioterapia, można dosłownie z dnia na dzień zaobserwować wypadanie włosów na całym ciele.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to łysienie typu żeńskiego lub wypadanie włosów spowodowane przez predyspozycje genetyczne. Jest to jednocześnie najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i zwykle zaczyna się objawiać już w wieku od 12 do 40 lat.

Kobiety często są narażone na łysienie związane z nieprawidłowym, inwazyjnym i zbyt radykalnym układaniem włosów. Struktura włosa może zostać bardzo zniszczona przez korzystanie z gorących wałków, lokówek, gorącego powietrza, prostownic, rozjaśniania i mocnych, chemicznych farb do włosów (najczęściej blond).

Choroby tarczycy, tak powszechne u wielu kobiet również mogą objawiać się wypadaniem włosów. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy mogą być bezpośrednią przyczyną przerzedzania się włosów. Zazwyczaj tym schorzeniom towarzyszą również inne objawy – przyrost masy ciała, osłabienie mięśni, obrzęk stawów.

Menopauza i zaburzenia gospodarki hormonalnej nierzadko maja wpływ na zmniejszenie objętości włosów. Kobiety mogą doświadczać nadmiernej utraty włosów w okresie menopauzy z powodu zmniejszonej produkcji hormonów – estrogenu i progesteronu.

Zmiany te prowadzą również do takich objawów, jak nieregularny cykl miesiączkowy, suchość skóry, nocne poty, przyrost masy ciała i zmiany nastroju.

Niektóre kobiety mogą zauważyć przerzedzenie i utratę włosów po odstawieniu hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych. Wynika to z faktu zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej, która może tymczasowo zakłócić cykl życia włosów.

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie

Utrata włosów w czasie ciąży – choć nie jest szczególnie powszechna – jest normalna, szczególnie w związku ze zmianami hormonalnymi lub pewnymi stanami zdrowotnymi.

Wzrost włosów powinien wznowić z czasem lub z leczeniem z przyczyn leżących u podstaw. Najczęściej jednak z uwagi na wysoki poziom estrogenu i progesteronu w trakcie ciąży, kobiety zachwycają się gęstymi jak nigdy dotąd, błyszczącymi włosami.

Zazwyczaj po około 3 miesiącach po porodzie, kiedy gospodarka hormonalna się unormuje – włosy, które nie wypadły podczas ciąży – wypadają. Objawia się to bardzo zauważalnym i nadmiernym wypadaniem włosów. Kobiety opisują to jako wypadanie całymi garściami i uskarżają się na zakola i widoczne przerzedzenia.

Dobrą wiadomością jest to, że włosy odzyskują normalny wzrost w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy  po porodzie. Jednak zdarzają się sytuacje, w których inne, przyszłe mamy, doświadczają przerzedzania się włosów lub znacznego wypadania włosów w czasie ciąży.

Pierwszy trymestr może okazać się bardzo stresujący dla przyszłej mamy, ponieważ równowaga hormonalna gwałtownie się zmienia. Stres może skutecznie zwiększyć liczbę wypadających włosów – zamiast więc tracić średnio 100 włosów dziennie, pod wpływem stresu można stracić ich nawet 300.

Łysienie telogenowe

Problemy zdrowotne, które pojawią się w czasie ciąży, mogą prowadzić do łysienia telogenowego.

Niedobór żelaza, który bardzo często wykrywalny jest u kobiet ciężarnych może powodować przerzedzenie włosów wraz z innymi towarzyszącymi temu objawami, takimi jak zmęczenie, nieregularne bicie serca, wysiłkowa duszność i bóle głowy.

Wiele kobiet zauważa znaczną utratę włosów w ciągu kilku miesięcy po porodzie. To nie jest jednak prawdziwe wypadanie włosów, ale raczej pozbywanie się włosów, które powinny wypaść podczas ciąży ale nie wypadły ponieważ podtrzymywał je wysoki poziom estrogenu.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Oprócz wyżej wspominanych ogólnych przyczyn łysienia i nadmiernego wypadania włosów, które można spotkać zarówno u kobiet jak i mężczyzn, łysienie typu męskiego – jest jak sama nazwa wskazuje – zarezerwowane tylko dla tej płci.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie typu męskiego, zwane również łysieniem androgenicznym, jest najczęstszym typem wypadania włosów u mężczyzn. Wysoce prawdopodobne jest, że ponad 50 procent wszystkich mężczyzn powyżej 50 roku życia będzie w pewnym stopniu dotkniętych łysieniem androgenicznym – w różnych natężeniu i skali. Jedną z przyczyn łysienia typu męskiego jest genetyka – jest ono dziedziczne.

Badania wykazały, że łysienie typu męskiego jest związane z męskimi hormonami płciowymi zwanymi androgenami.

Androgeny mają wiele funkcji, w tym regulują wzrost włosów. Włos posiada swoisty cykle wzrostu. W przypadku łysienia androgenicznego, cykl wzrostu zostaje zahamowany i osłabiony. Mieszki włosowe zmniejszają się i kurczą.

Efektem tej zmiany są znacznie cieńsze i delikatniejsze włosy bardzo podatne na wypadanie. Na końcowym etapie – cykl wzrostu każdego z włosów kończy się i nie pojawiają się już żadne nowe włosy.

Jednak czasami łysienie męskie ma bardziej poważne przyczyny, takie jak pojawienie się nowotworu, przyjmowanie sterydów anabolicznych, zaburzenia pracy tarczycy i przyjmowanie silnych leków.

W celu zdiagnozowania zaburzeń odpowiedzialnych za utratę włosów może być konieczne wykonanie biopsji i testów krwi. Czasem może okazać się, że przyczyną jest stan zapalny skóry lub zaawansowana infekcja.

Łysienie androgeniczne może spotkać nawet chłopców w wieku nastoletnim. Najczęściej jednak jest objawem pojawiającym się wraz z postępującym wiekiem. Najczęściej zaczyna się ono od powstawania zakoli, które sukcesywnie postępują i obejmują coraz większe obszary głowy. U niektórych mężczyzn linia włosów będzie się cofać sukcesywnie aż do utraty większości włosów

Wypadanie włosów u dzieci

Bardzo często wypadnie włosów u dzieci jest spowodowane infekcją lub innym problemem na podłożu chorobowym związanym z owłosieniem skóry głowy.

Grzybica skóry głowy to infekcja, która rozprzestrzenia się, gdy dzieci dzielą się osobistymi przedmiotami, takimi jak grzebienie i czapki. Jest spowodowana przez grzyby. U dzieci z grzybicą kapilarną, oprócz wypadaniu włosów, skóra głowy może stać się czerwona, łuszcząca się i chropowata.

Gorączka i obrzęk węzłów chłonnych to inne możliwe współobjawy. Czasami lekarz zeskrobuje kawałek zakażonej skóry i wysyła go do laboratorium, aby potwierdzić diagnozę. Używanie szamponu przeciwgrzybiczego wraz z doustnymi lekami zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa na inne dzieci.

Alopecia areata

Łysienie alopecia areata jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje wypadanie włosów u dzieci. Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, z których rosną włosy. Niektóre dzieci mogą doświadczać również – podobnie jak dorośli łysienia plackowatego.

Nie ma lekarstwa na niego skutecznego lekarstwa, ale niektóre zabiegi mogą pomóc w odrastaniu włosów. Trichotillomania to zaburzenie, w którym dzieci kompulsywnie wyciągają włosy. Eksperci klasyfikują ją jako formę zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego.

Niektóre dzieci wyciągają włosy jako rodzaj uwolnienia nagromadzonych emocji. Inne, nawet nie zdają sobie sprawy, że to robią.

Czy istnieją leki na wypadanie włosów?

Tak jak każdą inną chorobę, nadmierną utratę włosów spowodowana czynnikami zdrowotnymi można i trzeba leczyć.

Dla osób szukających pomocy farmakologicznej są zazwyczaj dwa wyjścia: profesjolane leczenie zlecone przez lekarza – na receptę lub korzystanie z powszechnie dostępnych ampułek, żeli i toników aptecznych – bez recepty.

Leki na wypadanie włosów dostępne bez recepty składają się zazwyczaj z kremów, odżywek, szamponów i żeli do stosowania miejscowego bezpośrednio na skórę głowy.

Najbardziej popularne produkty zawierają składnik o nazwie minoksydyl. Lekarz również może przepisać minoksydyl w połączeniu z innymi metodami leczenia wypadania włosów.

Działania niepożądane minoksydylu obejmują podrażnienie skóry głowy i wzrost włosów w sąsiadujących obszarach, takich jak czoło lub twarz – nie każdemu to odpowiada.

Lekarze przepisują finasteryd doustny na łysienie typu męskiego. Regularne przyjmowanie tego leku spowalnia proces łysienia. Niestety skutkiem ubocznym mogą być kłopoty z potencją i osłabienie libido.

Na receptę można również otrzymać kortykosteroidy. Naśladują one hormony wytwarzane przez nadnercza. Wysoka ilość kortykosteroidów w organizmie zmniejsza stan zapalny.

Czasami leki nie są wystarczające, aby zatrzymać wypadanie włosów. Istnieją natomiast alternatywne metody leczenia takie jak zabiegi chirurgiczne (transplantacji włosów, redukcja nieowłosionej skóry głowy).

Co na wypadanie włosów?

Na szczęście, w większości przypadków postępujące łysienie można zatrzymać. Ważne jest aby delikatnie obchodzić się z włosami podczas ich stylizacji i używać wysokiej jakości specjalistycznych kosmetyków do ich pielęgnacji.

Właściwe fryzury

Warkocze, koki i inne fryzury, które powodują naciągnięcie włosa i analogicznie osłabianie cebulek są wysoce niewskazane.

Dieta na wypadające włosy?

Zbilansowana, bogata w białko i żelazo dieta nie pozostaje bez znaczenia dla zachowania prawidłowej gęstości włosów.

Właściwa pielęgnacja i stylizacja

Zbyt częste mycie, nieodpowiednim, ostrym szamponem również może osłabić cebulki i powodować przerzedzanie. Przy suszeniu włosów warto unikać ich nadmiernego pocierania ręcznikiem i rozczesywać bardzo delikatnie, najlepiej grzebieniem z szerokim rozstawem zębów.

Ciepłe powietrze suszarki, korzystanie z lokówki i prostownicy mogą wpływać na utratę włosów. Tego rodzaju stylizacja włosów powinna być okazjonalna.

Suplementy diety na wypadanie włosów

Na wypadanie włosów, oprócz kuracji farmakologicznej można stosować różnego rodzaju suplementy diety np. najlepszy na rynku Profolan (dla mężczyzn) lub Locerin  (dla kobiet), które wyposażają organizm w niezbędne mikroelementy i jednocześnie usuwają wszelkie niedobory mineralne, które mogły wpływać na nadmierne wypadanie włosów.

Regularna suplementacja połączona z odpowiednią pielęgnacja daje naprawdę zadowalające i zauważalne efekty. Jednakże nie od razu – niezbędny jest czas.

Dziedziczna utrata włosów może być trudniejsza do wyleczenia, ale niektóre zabiegi, takie jak przeszczep włosów, mogą pomóc w zmniejszeniu łysiny. Nie można również zapominać o dostępnych w aptece specjalistycznych środkach przeciwdziałających wypadaniu włosów.

Występują one często w postaci mini ampułek, których składniki delikatnie wciera się w całą skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem są również specjalistyczne szampony lecznicze z wyjątkowym składem. W połączeniu z tonikiem do stosowania na skórę głowy lub odżywka przeciwdziałająca wypadaniu – mogą zahamować wypadanie włosów oraz przyspieszyć i pobudzić cebulki do wzrostu nowych.

Szampon na wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja włosów narażonych na wypadanie jest niezwykle ważna. Szampon na wypadanie włosów powinien być bardzo łagodny i dopasowany odpowiednio do rodzaju i struktury włosów. Celem szamponu jest oczyszczenie włosów z brudu i nadmiaru sebum.

Wiele ogólnodostępnych, komercyjnych szamponów zawiera ostre składniki, które mogą obciążać włosy i powodować ich osłabienie. Najlepsze szampony przeciw wypadaniu włosów zawierają starannie dopasowane substancje aktywne – dedykowane kobietom i inne dla mężczyzn. Najlepsze są specjalistyczne, apteczne szampony ze skrupulatnie dopasowanym składem.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Oprócz wizyty u specjalisty i radykalnych metod takich jak zabiegi polegające na przeszczepie włosów, na początku można spróbować skorzystać z domowych sposobów na wypadanie włosów, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo skuteczne. Ważne jest jednak, aby zdiagnozować i znaleźć przyczynę utraty włosów, aby odpowiednio ją leczyć.

Oprócz zdrowej i zbilansowanej diety zapobiegającej niedoborom np. żelaza, które może skutkować wypadaniem włosów, warto sięgać po odpowiednia suplementację.

Dieta bogata w naturalne przeciwutleniacze zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który może powodować przerzedzanie się włosów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których regularne stosowanie wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Niektóre olejki eteryczne mogą sprawić, że włosy staną się silniejsze i mocniejsze. Odpowiednio dopasowane pojedyncze składniki mogą stworzyć miksturę energizującą skórę głowy, pobudzającą krążenie i stymulującą cebulki włosów.

Najskuteczniejszymi są między innymi: mięta pieprzowa, hibiskus i żeń-szeń. Skuteczne jest także włączenie masażu, który wspomaga wzrost włosów. Poprawia on krążenie na skórze głowy, dzięki czemu włosy mogą rosnąć szybciej i być silniejsze.

Witaminy na wypadanie włosów

Niedobory żywieniowe mogą powodować utratę włosów. Najlepsze witaminy na wypadanie włosów, które w znaczącym stopniu wpływają na zachowanie prawidłowego owłosienia skóry głowy i zapobiegają wypadaniu włosów to np.

  • żelazo
  • cynk
  • niacyna
  • selen
  • witamina D
  • suplementy witaminy B-12

Warto jednak kupować tylko suplementy z zaufanych źródeł o dobrym i „czystym” składzie z jak najmniejszą liczbą dodatków. 

Biotyna i skrzyp polny

Biotyna i skrzyp polny również działają pozytywnie na jakość, wygląd i gęstość włosów. Naturalne wyciągi z roślin są dobrym dodatkiem do preparatu witaminowego.

Stosowane samodzielnie również mogą przynieść korzyści, ale mogą działać mniej skutecznie. Na rynku istnieje wiele produktów witaminowych, które zawierają najważniejsze dla zdrowia włosów i skóry głowy witaminy, mikroelementy i minerały.

Cynk na wypadanie włosów

Cynk odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu i regeneracji cebulek włosów. Pomaga również w prawidłowym działaniu gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych. Utrata włosów jest częstym objawem niedoboru cynku.

Badania pokazują, że suplementy cynku zmniejszają wypadanie włosów spowodowane niedoborem cynku. Włosy są prawie w całości wykonane z białka. Konsumpcja wystarczającej jego ilości jest więc niezwykle ważna dla wzrostu włosów.

Niedobór żelaza

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do twoich komórek. Dzięki temu jest ważnym minerałem dla wielu funkcji organizmu, w tym wzrostu włosów. Niedobór żelaza, który powoduje anemię, jest główną przyczyną wypadania włosów.  

Witamina C i E

Wolne rodniki mogą blokować wzrost i powodować wypadanie włosów. Witamina C  i witamina E to silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki.

Ponadto organizm potrzebuje witaminy C, aby stworzyć białko zwane kolagenem – ważną część struktury włosa.

Witamina C pomaga również organizmowi wchłonąć żelazo, minerał niezbędny do wzrostu włosów.

Witamina A

Wszystkie komórki potrzebują witaminy A do prawidłowego funkcjonowania. To zapotrzebowanie obejmuje również włosy – najszybciej rosnącą tkankę w ludzkim ciele.

Witamina A pomaga także gruczołom skóry wytwarzać oleistą substancję zwaną sebum. Sebum nawilża skórę głowy i pomaga utrzymać włosy w prawidłowym stanie. Niedobór witaminy A może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym utraty włosów.

Jedzenie jest najlepszym źródłem pozyskiwania witamin i minerałów. Jeśli jednak prowadzenie zbilansowanej diety nie jest możliwe, warto rozważyć  odpowiednią suplementację.

Preparat – suplement diety zawierający część, lub wszystkie opisane wyżej witaminy jest jednym z lepszych rozwiązań pozwalających na zapobieganie wypadaniu włosów, hamowaniu nadmiernego przerzedzania się, dbanie o ich zdrowy wygląd i wzrost.