Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie

Dobroczynne właściwości ziół znane są od tysięcy lat, gdyż to właśnie na nich opierała się wczesna medycyna. Ziołolecznictwo stosowano już w starożytnym Egipcie. Przez setki lat, na podstawie obserwacji, prób i błędów, budowano wiedzę o leczniczych właściwościach ziół i opierano na niej medycynę ludową w czasach, gdy leki nie były jeszcze znane lub tak powszechnie dostępne jak dziś. Zioła stosowano na wszelkie schorzenia np. wypadanie włosów czy wszelkie choroby skóry.

Dowodem na to, jak duże znaczenie od zawsze miały zioła, jest choćby zbadana historia użytkowania werbeny – rośliny o bardzo istotnych właściwościach leczniczych. Korzeń werbeny spełniał rolę amuletu egipskich kapłanów, Persowie wróżyli przy użyciu ziela werbeny, a Druidzi używali wody z werbeny do oczyszczania swoich ołtarzy.

Czy zioła mogą odchudzać?

Poszczególne, wybrane zioła mają wyraźny wpływ na organizm ludzki, mogą działać wielokierunkowo. Na proces chudnięcia nakłada się szereg czynników. Nie wszystkie spowodowane są dietą, gdyż proces odchudzania należy połączyć ze zdrowym stylem życia. Jednak szereg właściwości znanych, popularnych ziół jest w stanie w wyraźny sposób wspomóc w walce z otyłością.

Jakie są sprawdzone zioła na odchudzanie?

Wiele z ziół wykazuje właściwości przyczyniające się do redukcji masy ciała, pozbycia się tłuszczu i toksyn z organizmu. Ich działanie oparte jest na wieloletnich obserwacjach, a dobroczynny wpływ na zdrowie poparty jest procesami doświadczeń kolejnych pokoleń ludzkich w różnych kulturach. Dlatego koncerny farmaceutyczne chętnie umieszczają zioła w swoich produktach takich jak np. popularne tabletki na ochudzanie o nazwie Calominal czy też Green Barley Plus.

Niektóre z ziół przyspieszają przemianę materii oraz regulują procesy trawienne dzięki czemu pozwalają szybko schudnąć. Do takich ziół należy mięta pieprzowa, mniszek pospolity, melisa, bazylia, oregano, rumianek czy szałwia. Sposób działania przyspieszający metabolizm, poprzez zwiększenie perystaltyki jelit, wykazuje aloes i dziurawiec. Poprawnie przebiegający proces trawienia zdecydowanie ma wpływ w kuracjach odchudzających.

Zioła działające moczopędnie również mogą się dopomóc w procesie odchudzania. Organizm przez mocz oczyszcza się z toksyn i pozbywa nadmiaru wody. Moczopędnie działa pokrzywa, skrzyp polny, kolendra, lubczyk lekarski. Niektóre rośliny moczopędne mają przy tym działanie napotne oraz zmniejszające obrzęki.

Wprowadzenie takich ziół jak siemię lniane, korzeń prawoślazu, kwiat akacji czy morwa biała powoduje zmniejszenie apetytu. Substancje tych ziół pęcznieją w żołądku powodując uczucie sytości i wrażenie, że jest się najedzonym. Zasada ich działania wiąże się z funkcją jaką pełni w naszych organizmach błonnik. Kiedyś uważany za zbędny balast, zupełnie niewartościowy dla naszego organizmu. Dzisiaj dobroczynne właściwości błonnika są dobrze zbadane i doceniane w każdej diecie odchudzającej.

Jest też zestaw roślin, które przyspieszają spalanie konkretnie tkanki tłuszczowej, należą do nich herbaty: zielona, czerwona czy Yerba Mate. O herbatach powiemy więcej…

Czy warto pić ziołowe herbaty na odchudzanie?

Odpowiedzią na pytanie może być nazwa nadana czerwonej herbacie Pu-Erh – “morderca tłuszczu” – to mówi samo za siebie. Magiczne działanie czerwonej herbaty Pu-erh polega na wspomaganiu przemiany materii. Wypicie herbaty Pu-erh po posiłku hamuje wchłanianie tłuszczu, nakłaniając organizm do spalania własnych, odłożonych zapasów.

Roślina, z której produkuje się herbatę Yerba Mate, to ostrokrzew paragwajski. Wypicie naparu w postaci herbaty przynosi uczucie sytości i pobudza przemianę materii. Yerba Mate posiada kofeinę, która pobudza do działania, co jest przydatne w procesie odchudzania.

Bardzo dobra dla odchudzających się osób będzie również herbata z mięty. Dzięki mięcie wytwarzanie soków trawiennych wzrasta, więc pokarmy zalegające w żołądku są przetwarzane szybciej. Mięta pomaga też na zaparcia.

Kolejną dobroczynną dla osób na diecie herbatą, będzie herbata zielona. Wspomaga ona trawienie i pobudza organizm do działania, pobudzony organizm produkuje dopaminę, a wzrost poziomu glukozy we krwi wstrzymuje nas przed sięganiem do niezdrowych przekąsek.

Zioła Ojca Klimuszki na odchudzanie.

Działalność Ojca Czesława Klimuszko z Zakonu Franciszkanów odbiła się echem po całym świecie. Imponująca scheda po ojcu obejmuje ponad sto przepisów na mieszanki ziołowe, co więcej, skuteczność tych mieszanek potwierdziły badania lekarskie. Duży udział miał Ojciec Klimuszko w tworzeniu preparatów ziołowych na odchudzanie. Skonstruowana mieszanka ziół prowadzi do obniżenia łaknienia, zwiększenia perystaltyki jelit, działa moczopędnie, usprawnia trawienie. Wszystkie te czynniki prowadzą do redukcji masy ciała.

Zioła Mnicha na odchudzanie – jakie mają opinie?

Zioła Mnicha to znana herbatka na odchudzanie, która zawiera w sobie, dzięki składowi, skuteczność Yerba Mate, herbaty czerwonej Pu-Erh, pokrzywy, rumianku, ziela skrzypu i mniszka lekarskiego. Herbatka Zioła Mnicha posiada w składzie także l-karnitynę. Ten witamino pochodny środek został dobrze poznany dopiero w XX wieku. Dzięki l-karnitynie kwasy tłuszczowe zostają sprawnie utleniane w mitochondriach komórkowych, a energia zawarta w pożywieniu jest lepiej wykorzystywana przez organizm. L-karnityna pomaga w zredukowaniu kalorii dostarczanych w posiłkach. Według licznych badań, przy suplementacji l-karnityny tempo spalania tłuszczu wzrasta aż o 70 %.

Zioła Mnicha zbierają wiele pozytywnych opinii i są sprzedawane także w aptekach, co przemawia za tym, że to zaufany produkt zielarski. Wśród recenzji produktu można znaleźć takie, świadczące o pozytywnym działaniu odchudzającym i widocznych efektach wśród stosujących, zgodnie z zaleceniem, trzy saszetki herbaty na dobę.

Zioła na odchudzanie Bonifratrów.

Bonifratrzy to Zakon Szpitalny Św. Jana Bożego, który skupił swoją działalność na pomocy chorym i cierpiącym. Ciekawostką jest, że Bonifratrzy oprócz typowych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, składają jeszcze jeden: ślub szpitalnictwa. Bonifratrzy przez stulecia zgłębiali tajniki ziołolecznictwa, jako najtańszego i najpowszechniejszego, a zarazem bardzo skutecznego sposobu pomocy chorym.

Zioła na odchudzanie od zakonników Bonifratów eliminują problemy trawienne, wspomagają metabolizm, Bonifraterska mieszanka ziołowa Slimfratin Forte to zestaw precyzyjnie dobranych ziół odpowiedzialnych za prawidłowe działanie układu pokarmowego, które może być zaburzone, kiedy organizm nie ma wspomagania poprzez określone składniki pokarmowe. Slimfratin Forte zawiera pięć ważkich ziół, mających ogromne znaczenie dla procesu chudnięcia: korzeń mniszka lekarskiego, kłącze perzu, koper włoski, liść mięty i liść morwy białej.

Zioła tybetańskie na odchudzanie.

Tradycyjna medycyna tybetańska szczyci się znaczącymi osiągnięciami na rzecz zdrowia ludzkiego. Znajomość ziół i badania nad ich właściwościami sięgają w Tybecie 2 000 lat. Wnioski, jakie zostały wyciągnięte z badań nad działaniem poszczególnych mieszanek, zostały docenione na arenie międzynarodowej, między innymi przez szwajcarskie firmy farmaceutyczne. Przykładem takiego preparatu jest Padma 28 – lek na odporność i krążenie, produkowany w Szwajcarii, a oparty w dużej mierze na tybetańskich recepturach.

Receptura tybetańskich ziół na odchudzanie owiana jest tajemnicą. Wytwórcy nie chcą się dzielić swoim pomysłem, gdyż uważają swoje rozwiązanie za rewolucyjne i tak skuteczne, jak żadne inne. Zioła tybetańskie to z jednej strony wspomaganie w stracie wagi, z drugiej strony zawierają mieszanki redukujące cellulit, który jest zmorą osób pozbywające się nadmiaru kilogramów.  Pełna kuracja ziołami tybetańskimi powinna trwać 10 tygodni, a twórcy przekonują, że dobroczynne działanie ziół trwa jeszcze długo po zakończeniu terapii, eliminując między innymi efekt jo-jo.

Zioła moczopędne na odchudzanie.

Zioła moczopędne powodują, że organizm pozbywa się wody skumulowanej w organizmie czasami w sposób nieprawidłowy, na przykład pod postacią obrzęków. Wraz z moczem wydalane są także niepotrzebne, rozpuszczalne produkty przemiany materii. Zioła przeważnie nie powodują wypłukiwania z organizmu elektrolitów, co ma miejscu w przypadku stosowania farmaceutycznych środków moczopędnych.

Do ziół moczopędnych, obecnych w wielu mieszankach na odchudzanie – także ze względu na ich inne właściwości, należą przede wszystkim:

  • liść i korzeń pokrzywy – zawiera całą serię witamin i mikro- oraz makroelementów, oczyszcza układ trawienny, zwiększa wydzielanie soków trawiennych;
  • skrzyp polny – zawarta w skrzypie krzemionka stymuluje przemianę materii; usprawnia krążenie co przyczynia się do walki z cellulitem;
  • mniszek lekarski – działa moczopędnie i odtruwająco, usprawniając funkcjonowanie nerek, żołądka i trzustki, wzmaga apetyt i normuje trawienie;
  • czarny bez – zarówno kwiaty, liście, kora jak i korzenie mają właściwości moczopędne, owoce oraz sok są pomocne w pozbyciu się szkodliwych resztek przemiany materii;
  • liść brzozy – działa moczopędnie i napotnie, usuwając toksyny obiema drogami – przez układ moczowy i przez skórę, filtruje nerki i wypłukuje piasek, z którego mogą się tworzyć kamienie nerkowe.

Przy stosowaniu mieszanek zawierających zioła moczopędne pamiętajmy, by ich spożycie było rozsądne i zrównoważone. Niekontrolowane spożycie ziół moczopędnych może doprowadzić do odwodnienia organizmu, szczególnie u dzieci i osób starszych.

Przecztaj również: 

Zioła przeczyszczające na odchudzanie?

Rozdział ten należy zacząć od tego, że stosowanie ziół przeczyszczających nie jest odpowiednim sposobem na osiągnięcie upragnionej wagi.

Zaparcia, wzdęcia, problemy z regularnym wypróżnianiem to nie efekt braku ziół w naszej diecie, ale wynik bardzo niezdrowych w ujęciu długoterminowym nawyków żywieniowych. Niezdrowy styl życia i złe nawyki żywieniowe, spożywanie dużej ilości żywności wysoce przetworzonej, tłustej, fast-foodów – wszystko to przyczynia się do powstania notorycznych problemów z zaparciami. Przy całej masie niewłaściwej treści, jelita nie są w stanie prawidłowo pracować i rozłożyć dostarczonej dawki kiepskiej jakości pokarmu. Widoczny efekt w postaci zaparcia to nie jedyny problem układu pokarmowego człowieka, który źle się odżywia. W jelitach odkładają się duże ilości niebezpiecznych, toksycznych i zupełnie nieprzydatnych złogów, które są dla organizmu balastem i bombą zegarową.

W celu pozbycia się trwałych problemów z wypróżnieniem, należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i zmienić radykalnie jej skład. Działaniem na teraz – w celu usunięcia z organizmu tego balastu, który i waży i grozi katastrofą dla układu pokarmowego – będzie zlikwidowanie zaparcia, a można tego dokonać przy użyciu ziół, które znowu poza tą korzyścią, przyniosą nam szereg innych:

  • liście babki – zawierają dużo śluzu, który pomoże – tak po prostu fizycznie – uporać się z zaparciami;
  • pokrzywa – pobudza jelita do intensywniejszego wykonywania ruchów robaczkowych; pokrzywa wykazuje również bardzo korzystne działanie na wątrobę – zapewne przeciążoną tłustą dietą;
  • malwa – ten ozdobny kwiat zawiera liczne związki śluzowe chroniące ściany przewodu pokarmowego, usprawnia procesy trawienne i łagodzi bóle brzucha;
  • lukrecja – oczyszcza jelita oraz działa pomocniczo przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy;
  • werbena – jedne z najsilniejszych ziół o działaniu przeczyszczającym i bardzo dobry środek na wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego i bóle brzucha.

Pamiętaj, że mieszanki ziół na przeczyszczenie to doraźny sposób na pozbycie się złogów toksyn z organizmu, a nie sposób na długotrwałą kuracje odchudzającą. W regulacji procesów wydalniczych pomoże zdrowa, bogata w witaminy, owoce i błonnik dieta. Warto  także ograniczyć spożywanie produktów smażonych, przetworzonych i rafinowanych (biała mąka, biały cukier itp).

Czy odchudzanie się ziołami jest bezpieczne?

Zioła kojarzą się z czymś zupełnie zdrowym, bo nieprzetworzonym i pochodzącym z natury. W dużej mierze jest to prawda, jednak nieprawidłowe łączenie naparów zielarskich może także okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Istnieją też pewne reguły, których należy przestrzegać stosując suplementację kapsułkami ziołowymi lub herbatkami ziołowymi. Przykładowo działanie ziół moczopędnych może utrudniać działanie niektórych leków  – czytajmy ulotki! Herbaty Pu-Erh nie poleca się pić na czczo – hamuje ona spalanie spożytego właśnie tłuszczu.

Spożywanie ziół, jak każdych innych środków przeznaczonych do spożycia, oraz leków, może powodować skutki uboczne – są one uzależnione od konkretnego organizmu i ewentualnych alergii. Niektórych ziół nie można stosować dłużej niż kilka dni czy tygodni, na przykład lukrecja spożywana ponad 4 tygodnie może spowodować arytmię serca.

Ze stosowaniem ziół nie powinno się przesadzać i zawsze stosować się do ulotek i wskazówek zielarza. Jeżeli nie dysponujemy wystarczająco wiedzą o właściwościach ziół i kombinacjach ich mieszania, najlepiej kupować gotowe, odpowiednio spreparowane mieszanki ziołowe w aptekach, sklepach zielarskich czy sprawdzonych sklepach internetowych.

Na zakończenie trzeba dodać, że zioła, to lekarstwa, które dała nam natura i korzystanie z ich dobrodziejstw na pewno przyniesie oczekiwane skutki, jeżeli będziemy używać ich rozsądnie. Większość kuracji odchudzających opartych jest właśnie na właściwościach ziół.